26 grudnia, 2008

Pomarańczowo, spokojnie i prawie...

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 15:04
          Wszystkich, którzy różnymi drogami przesłali nam życzenia spokojnych i wesołych świąt, pragnę poinformować, że ich życzenia w tym roku spełniły się niemal w całości. Niemal, bo... Zjadłszy pyszne paszteciki, które Asia na tę Wigilię przyrządziła według nowego przepisu, i które ze smakiem popiłem czerwonym barszczem, zasmakowawszy następnie w kilku rodzajach ryb, przy których raczyłem się kompotem z suszu oraz skosztowawszy po kawałku ciasta, uznałem, że tradycji stało się zadość, choć emocji jakie towarzyszyły tamtej, pierwszej mojej choince...

moja-choinka-w-1954r.jpg

...nie odnalazłem.
          Był taki czas, że Święta Bożego Narodzenia pachniały nie tylko igliwiem choinki, ciastem i czerwonym barszczem. Raz w roku, pod koniec grudnia, w moim domu pachniało pomarańczami i dla mnie Święta były nie tylko grudniowe, nie tylko bożonarodzeniowe, nie tylko zimowe, śnieżne i mroźne, ale też pomarańczowe. Dzisiaj, przez to, że wszystko jest, że wszystko można kupić, coś nam chyba bezpowrotnie umyka. Pomarańcze, które często są tańsze od jabłek, pachną teraz w naszych domach cały rok, ale czy to oznacza, że cały rok mamy Święta? Kiedyś choinkę dekorowało się w dniu Wigilii. Świeczki zapalało się przy pierwszej kolędzie, a teraz niektórzy dekorują drzewka już na początku grudnia, a świecidełkami stroją nie tylko choinkę, ale całe domy, od parteru po komin. Moja Asia jeszcze do tego nie doszła, ale balkon i niektóre okna już się u nas świecą.

choinka-na-oknie-003.jpg

          U sąsiadów także, ale czy to źle? Wolałbym chyba czuć zapach pomarańczy tylko raz w roku, przy choince. Chciałbym, by ten zapach, jak tajemne misterium wyzwalał z mojej pamięci i wyobraźni, niczym nie pohamowany ciąg obrazów, uczuć, smaków i doznań wszelakich, które dawałyby mi nadzieję na sens bycia, trwania i obchodzenia tych Świąt.
          O ten sens tym bardziej dzisiaj pytam, gdyż wczoraj odszedł nagle Maciek Kuroń. Poznaliśmy się w Olsztynie, gdy on wyrzucony z Warszawy, można rzec karnie, rozpoczął naukę na WSP. Spędziliśmy razem z Maćkiem i Andrzejem Swacyną kilka młodzieńczych, wesołych wieczorów przy gitarze i flaszeczce czegoś dobrego, a potem nasze drogi się rozeszły. Z dumą obserwowałem przez lata jak Maciek zdobywa popularność  mistrza sztuki kulinarnej i wyzwala się z miana "syna swojego ojca". Potem, o tym co u Maćka słychać, dowiadywałem się najczęściej od Ewy Swacyny, która będąc przyjacielem rodziny Kuroniów utrzymywała z nim częste kontakty. Na zdjęciu poniżej Ewa z Maćkiem kilka lat temu na Mazurach.

maciek-kuron-i-ewa-swacyna-005.jpg

         Ostatni raz z Maćkiem spotkałem się w Kętrzynie u Swacyów, na pogrzebie Andrzeja. I choć było nam niezwykle wtedy smutno, nie dało się nie powspominać wesołych chwil, bo w Maćku była ogromna radość życia i aż trudno uwierzyć, że tej radości już nie ma. I nigdy nie będzie.
20 grudnia, 2008

Raz do roku

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:02
          W naszej kuchni na ścianie wisi dziad i baba. Gdy Asia wręcza tej osobliwej parze jemiołę, to znak, że idą Święta. Od tej chwili staje się jasne, że czas w nas na refleksję, na nadzieję, na radość i na...

baba-i-dziad-z-jemiola.jpg

          Z naszą dobrocią, prawomyślnością, szczodrobliwością i łaskawością na ogół bywa różnie. Jak nie jesteśmy wolni od trosk, tak nie jesteśmy wolni od złego. Jest jednak taki dzień, jeden jedyny dzień w roku, kiedy wypada być wyłącznie dobrym. To nawet nie jest dzień, to ta późniejsza pora dnia, prawie noc, gdy wszystko zapowiada cud dobroci. To wieczór wigilijny jest tą nadzieją na lepszych nas, którzy choć na chwilę, choć na moment, tego jednego wieczoru, zmieniamy się w anioły. Gdy w grudniu sypnie śniegiem...

zima.jpg 

...nasza odmiana robi się tym bardziej niezwykła. Bo, gdy za oknem rodzi się taka noc, w której mróz się bieli, to ciepło naszej dobroci może ogrzać świat. Tak mi się przynajmniej wydaje i może dlatego napisałem kiedyś, wraz z Mariuszem Ejsmontem, piosenkę-kolędę pt."Raz do roku taka noc", którą zaśpiewała Beata Bartelik.
          Choć nic nie zapowiada śniegu na Wigilię, to niech chociaż ta śnieżna, bożonarodzeniowa piosenka stworzy nastrój i będzie prezentem od Beaty i Mariusza, ode mnie i całej mojej Rodziny dla wszystkich, którzy odwiedzają mnie na tej internetowej stronie życia. Przyjmijcie prezent, posłuchajcie piosenki i jeżeli Wam się spodoba podarujcie ją swoim najbliższym.
          Bądźcie szczęśliwi i ufni. Niech Wam zawsze będzie najlepiej, niech Wam się cudne sny sprawdzają i niech Wasza dobroć zdrowia Wam doda w każdy następny dzień. Samych serdeczności życzę.

PS. Zachęcam też do posłuchania piosenki pt. Błoga i hojna, która w ubiegłym roku towarzyszyła moim świątecznym życzeniom. Wybierzcie sobie ładniejszą i śpiewajcie na zdrowie.
11 grudnia, 2008

Coś tam, coś tam?

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:01
          Dobry bon mot to perła w mowie kabaretowej. O zgrabne powiedzonko, które stwarza śmieszną sytuację, lub ją sugestywnie wyraża, biją się autorzy wszystkich scen na świecie. Mnie, szczególnie w okresie współpracy z Jackiem Zwoźniakiem i zespołem Baba... 

 zespol-baba

... a potem kabaretem Kaczki z Nowej Paczki, także zależało na tworzeniu w tekstach zestawu słów, które łatwo zapamiętane, rozśmieszą celnością spostrzeżenia.
          Chcąc opisać nienormalność sytuacji Polski wczesnych lat osiemdziesiątych, gdy na więdnącym socjalizmie rozkwitał, wraz z całą falą kapel rockowych, zespół Perfekt, napisałem i skomponowałem wraz z Andrzejem Swacyną kawałek, któremu bez zastanawiania daliśmy tytuł:"Piosenka-wariata". Później zdarzało mi się wysłuchiwać na ulicy, jak kilkuletnie brzdące, ciągnąc swe rodzicielki za rękę, wyśpiewywały refren - Nie mogę wyjść, ani przyjść, ani się położyć / Nie mogę wstać ani spać, ani siku zrobić. Bawiło mnie to, choć brzdąc unaoczniał i unauszniał fakt, że pod właściwy adres z piosenką chyba trafić mi się nie udało. Ale co tam, Niemen też nie trafiał. Będąc uczniem szkoły podstawowej usiłowałem namówić, bez skutku, panią Wedrę, nauczycielkę śpiewu, byśmy, zamiast piosenki o gieroju Czapajewie, włączyli do repertuaru szkolnego chóru piosenkę Czesława Niemena "Czy mnie jeszcze pamiętasz", bo bardzo chciałem zaśpiewać koleżance Halinie K., która przez Basię P. dała mi znak, że być może, ale "...dowód na to mi daj/Czy jak inne dziewczęta baju baj, baju baj..."
          Od zawsze przepadałem za powiedzonkami, wyrażeniami, skrótami myślowymi, żartami i bon motami Andrzeja Poniedzielskiego...

poniedzielski-adamiak

... który, co na zdjęciu powyżej, wraz z przyszłą żoną - Elą Adamiak , był na moim ślubie i weselu 22 IX 1979r. w U.M. w Gdyni, i który już wtedy rozśmieszał mnie do łez wierszykiem: Już z Aurory wystrzał padł / Październik ideą rozbłysnął / Patrz pan a mówią, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. 
          Biorąc pod uwagę jakość naszych polityków i Prezydenta jako prezydenta, to wciąż na czasie jest Andrzejowa puenta. Za przyczyną pijanej posłanki Kruk wśród moich znajomych popularne stało się ostatnio powiedzonko "coś tam, coś tam". Używane było ono wcześniej, ale teraz, dzięki pani Kruk, inkrustuje się nim zdania ze znacznie większą lubością.
          Gdy trzeźwy poseł Ziobro ogłaszał, że "...Nikt przez tego pana życia pozbawion już nie będzie...", to chociaż, brzmiało to jak fraza z horroru, wiele razy później słyszałem, jak na pytanie, rzucone przez kogoś do znajomego - A co słychać u Witka? Odpowiedź brzmiała - Nic ciekawego, ale przynajmniej nikt przez tego pana...itd.
          Lubimy bawić się powiedzonkami. Fajnie jest gdy autorami, tych pobieżnie wtrącanych, słownych szlagwortów są ludzie niezwyczajni, wybitni artyści, pisarze i poeci, lub jeżeli już politycy, to tak wielcy jak kardynał Richelieu, któremu przypisuje się powiedzonko o przyjaciołach, "...przed którymi Boże strzeż, a z wrogami sobie poradzę...". "Skumbrie w tomacie", "Cicha woda brzegi rwie", "Dziwny jest ten świat", czy "Nic dwa razy się nie zdarza" i setki, tysiące innych fragmentów piosenek wybitnych tekściarzy znalazło się w skarbnicy narodowych powiedzonek. Dlatego fakt, że z wypiekami na twarzy, w wyścigu do miana idola w tym względzie, biorą udział artyści jest rzeczą naturalną i pożądaną, ale że politycy? Dzisiaj Ziobro, Niesiołowski, Kurski, Cymański, Palikot, jako czołówka państwowego kabaretu, odbierają chleb artystom. Mając przed sobą kamery, a za sobą obowiązek zajmowania się Polską, gadają co im ślina na język przyniesie, byle tylko przebić się w ogólnym jazgocie. Za ich plecami setki następnych, których wybraliśmy do Sejmu, by nam życie, nie tyle umilali dowcipami, co ułatwiali porządnymi ustawami, też marzą o swoich "pięciu minutach" w zbiorowej, polskiej świadomości.
          Palikot się jeszcze jakoś broni, bo "coś tam, coś tam" w tych ustawach kombinuje, ale reszta? Przed wojną "...kury szczać prowadzać..." kazał politykom Piłsudski.To był jednak polityk na miarę dobrego artysty. A jakim artystą jest Zybertowicz z Torunia, który gdy widzi czerwone światło na skrzyżowaniu lub przejściu dla pieszych, węszy w tym spisek, choć pogrzebać w kabelkach z prądem i zrozumieć logikę działania, to już nie bardzo chce. Zgodzę się, że byłoby bez tych "kabareciarzy" nudno, ale czy nie mogliby się oni wygłupiać przy pracy, a nie jaja robić sobie z samej pracy jako takiej?
          Słysząc fragment piosenki Jeremiego Przybory "...już szron na głowie/już nie to zdrowie/a w sercu ciągle maj...", to, szczególnie teraz, wiem o co chodzi, ale gdy posłanka Kruk bełkocze, że "...robi dobrze coś tam, coś tam...", to ja nie wiem o co chodzi i wolę się tego nie domyślać. Też mi artystka. Szkoda gadać - Po słowie.
06 grudnia, 2008

Zmęczenie Mikołaja

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 18:54
         Dzisiaj, Mikołaj przyniósł mi w prezencie wspomnienie, które przywiodło mnie do pewnej refleksji. Swoje lata mam i nie da się tego, niestety, ukryć. To, że mogę o tym napisać na własnej stronie internetowej, miast jak kiedyś, na papierze wkręconym w maszynę do pisania, jest dla mnie cudem. Cudem takim samym jak prezenty od Mikołaja, który znajdowałem w butach 6 grudnia, dziecięciem będąc. Choć chciałbym być kimś, kto przygląda się życiu nim je skonsumuje, to i tak od groma szczegółów, które sprawiłyby mi przyjemność, umyka bezpowrotnie. Dopiero po czasie zaczynam sobie zdawać sprawę, że gdybym wtedy? Bo człowiek jest mądry po czasie. Zawsze "po " wiemy jakby mogło być i żałujemy, że tak nie było. Zdarzało mi się jednak wyprzedzić siebie w swoim czasie, i to o dobre kilkadziesiąt lat. A było tak?
          Napisałem tekst dla Grzesia Marchowskiego, który zamierzał wystąpić na festiwalu w Krakowie. Miałem wtedy dwadzieścia lat i wydawało mi się, że choć niewiele o życiu wiem, to o pewnego rodzaju tzw. "osobistą refleksję na temat ogólnej sytuacji" pokusić się mogę. Grześ napisał do tekstu muzykę, a ja dzięki tej piosence odkryłem, że w Polsce nie ma wolności słowa.
          Piosenka spokojna, refleksyjna zdała się nie wadzić nikomu, a jednak? Bodaj Cisiu, czyli Krzysiu Jakobson, który robił wtedy za prezesa Żaka, powiedział mi, że są jakieś kłopoty z cenzurą i piosenka do Krakowa może nie pojechać. Wkurzyłem się i poszedłem do Domu Prasy, gdzie na III piętrze siedział srogi cenzor. Przedstawiłem i spytałem o co chodzi, a wtedy z ironicznie uśmiechniętych ust cenzora padło tylko jedno pytanie:
- A ten "Bóg by karać", to przypadkiem nie Pierwszy Sekretarz?
- Nie, a skądże - zapewniłem.
Cenzor przystawił na tekście pieczątkę "zwalniającą do publikacji", jednak nie do końca dał wiarę, bo wyszedł za mną na schody i rzekł:
- A ja wiem, że o ustrój chodzi, ale co mi tam. Niech będzie, że o Boga.
- O życie chodzi - odrzekłem i mógł Grześ piosenkę nieść przez wieś, aż do Krakowa.

krakow-grzegorz-marchowski.jpg

          Niewiele w tym Krakowie Grześ zwojował, a piosenka, choć refleksyjna, poszła w zapomnienie. Widać czas dla refleksji jest taki sam jak dla człowieka - "ciszą ucieka".
          I oto teraz, przypadkiem odtworzyłem sobie starą balladę. Można rzec, zrobiłem sobie prezent na Mikołaja, a że, jak na początku napisałem, swoje lata mam, to słuchając piosenki zacząłem się zastanawiać skąd wiedziałem? Skąd wiedziałem mając dwadzieścia lat, że "czas rozprzestrzenia zgubione słowa co nie umarły"? Jakie zmęczenie dwudziestolatka napisało tekst pięćdziesięciopięciolatkowi  Dzisiaj, gdy coraz częściej "zmęczeniem oczy przecieram" już wiem, że nic nie zostało "jak iść przed siebie w białą nadzieję".
          Eee?, to na pewno chodzi o śnieg na zimę. Nadzieje są przecież zielone. Cudów nie ma, chociaż - Idę zerknąć do butów.
28 listopada, 2008

StarOniewicz

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 22:14
Ktoś kiedyś powiedział o nim, że jest najbardziej melodyjnym polskim saksofonistą i miał rację. Przekonałem się o tym na własne uszy, gdy zaszedłem do niego z prośbą o pomoc przy pisaniu materiału na płytę “Słowa”. Nie miałem pojęcia jak mnie przyjmie, bo ja tu do niego z balladkami i piosenkami, a on, to przecież znakomity i utytułowany jazzman. Przyjął mnie jednak, jak trzeba, po starej przyjaźni. wojtek-staroniewicz.jpg Zdarza się czasem, jak wszystkim, że ni stąd ni zowąd, bez żadnego powodu, bez żadnej przyczyny i bez żadnej okazji pojawia się nagle w mojej głowie jakaś znajoma twarz, która zawraca myśli ku wspomnieniom i każe przeżyć jeszcze raz, to co się już zdarzyło. Tak właśnie “odwiedził” mnie dzisiaj Wojtek Staroniewicz i zaczął się w mojej głowie wyświetlać film, w którym Wojtek grał, wraz ze mną, główną rolę. Poznałem Wojtka w latach siedemdziesiątych w Żaku, gdy jako członek duetu towarzyszył swojej śpiewającej siostrze Duśce na koncertach. To w tamtym czasie miał Wojtek wraz z siostrą cykliczny program - “Salon Duśki i Wojtka”, przez który przewinęło się całkiem spore grono początkujących artystów Wybrzeża, w tym i ja. Potem Wojtek mi gdzieś zniknął, by objawić się po jakimś czasie jako muzyk, którego renoma przekraczała już nie tylko granice jazzowego Trójmiasta i Polski, ale też Europy. Nie sądziłem więc, że będzie chciał się pochylać nad moimi prostymi piosenkami, a jednak. Gdy usiadłem naprzeciw niego, w jego domu w Sopocie zapytał: - A co właściwie chciałbyś nagrywać? Wziąłem gitarę i trochę nieporadnie, jak to ja, zagrałem mu piosenkę o mnie i o Asi, którą zatytułowałem - “Piosenka o starej miłości” Po ostatnim akordzie Wojtek uśmiechnął się i powiedział mi, że się wzruszył. To wzruszenie oznaczało, że mogę liczyć na jego pomoc przy pracy nad płytą. Nie tylko zaaranżował wszystkie utwory, które miałem już gotowe, nie tylko skomponował muzykę do tekstów, które na nią czekały, nie tylko wygładził i wygłaskał, zaplanował i zajął się produkcją nagrań, ale też zapewnił mi w studio luksus pracy z najlepszymi muzykami, jacy byli wtedy w Trójmieście i sam przepięknie zagrał na saksofonie. Gdyby nie Wojtek moja płyta “Słowa” pewnie byłaby zupełnie inna i jakoś dziwnie jestem pewien, że gorsza. Gdy mi więc “przyszedł” dzisiaj niespodziewanie Wojtek do głowy, odszukałem w swoich zbiorach jego zdjęcie i znalazłem to u góry, które bardzo lubię, a którego nie jestem autorem. Sfotografował Wojtka nasz wspólny przyjaciel Janusz Kasprowicz. Gdy na zdjęcie zerknąłem, to w dali dostrzegłem Krysię Reichel. Krysia jest właścicielką galerii Sen i jednocześnie małego pensjonatu niedaleko Słupska, w Smołdzińskim Lesie, obok wsi Kluki. Dom Krysi ma duszę i można w nim znakomicie wypocząć, ale można też się nieźle zabawić.O imprezie u Krysi, jaka odbyła się zeszłego roku, pisałem w grudniu 2007 roku, więc jeśli ktoś ma ochotę - może sobie poczytać. Zdjęcie Wojtka wykonane zostało właśnie w galerii Sen wiosną tego roku z okazji innej, świetnej imprezy wymyślonej przez Krysię - ” Święto powitania traw”. Niestety, nie byłem, bo w tym samym terminie odbywało się spotkanie moich kolegów z klasy, których nie widziałem 35 lat. I tak to nagłe wspomnienie Wojtka wywołało całą lawinę innych wspomnień, łącznie z tym ostatnim, jeszcze świeżym, z ostatniej wizyty Krysi u nas coś ze trzy niedziele temu. krysia-reichel.jpg Siedzieliśmy z malarką i architektem Krysią długo w noc, smakowaliśmy, wspominaliśmy i snuliśmy cudne plany… Ech, zaraz mi się przypomną Maciejewscy, Chwinowie, Chojeccy, Zbyszek Gach, ulica Karłowicza i te de, i te pe, i te de. O, a teraz, przez to “i te de” przypomniał mi się Andrzej Janeczko z zespołem Trzeci Oddech Kaczuchy, gdy śpiewał “Okularników” Osieckiej w Opolu. Kiedyś mieszkaliśmy obok siebie w akademiku, a teraz widujemy się i pozdrawiamy od czasu do czasu w Naszej Klasie. Przedwczoraj Andrzej miał urodziny… Jakie życie, taki film. Tak to jest, gdy nagle i niespodziewanie w mojej głowie… Starczy na dziś. Trzeba przerwać tę fabułę i wyjść z tego głowy kina. Jutro będzie się przecież kręcić całkiem nowy film. PS. Jutro (30 listopada) w klubie Ucho w Gdyni o godz. 20 zagra Sławek Jaskułke, który, jak piszą, a ja się z tym zgadzam, jest “objawieniem polskiej pianistyki jazzowej ostatnich lat”. Sławek, dzięki zabiegom Staroniewicza, również tworzył moją płytę, nagrywając wszystkie klawisze. Jutro Sławek da koncert charytatywny, wraz z Tomkiem Sowińskim, który nagrał w “Słowach” wszystkie instrumenty perkusyjne, na rzecz Osób z Autyzmem I Innymi Zaburzeniami Rozwoju - ADAPA. Warto się wybrać, bo Sławka słuchać, to jedno, ale oglądać przy tym, to dopiero jest coś. No i ten cel… Polecam.
23 listopada, 2008

Cztery kółka i duma

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:29
Nie mam specjalnego “hopla” na punkcie czterech kółek. Nie potrafię godzinami rozprawiać o wadach i zaletach samochodów wszystkich marek świata. Snu z powiek nie spędza mi nowy model, który od poniedziałku śmiga po ulicach Nowego Jorku, a tylko patrzeć jak za tydzień zaparkuje w Orłowie przy molo. Lubię natomiast, gdy te “cztery kółka” są wygodne, w miarę solidne, a co najważniejsze - mało awaryjne. Jak do tej pory tylko raz udało mi się coś takiego mieć. moj-pierwszy-wozek.jpg Z biegiem czasu zacząłem z tych swoich pierwszych “czterech kółek” wyrastać i siłą rzeczy musiałem rozejrzeć się za czymś nowszym… Rozglądałem się dobre dwadzieścia lat, by na wygodzie, w stosunku do pierwszego mego wehikułu, stracić. Wsiadłem bowiem do Fiata 126p, ale za to z własną rodziną. Jak widać na poniższym zdjęciu, mój syn, który posiadał swój osobisty, lekki i składany pojazd, był w podobnym do mojego wieku, tyle że dwadzieścia sześć lat później. Ilość miejsca w Maluchu była odwrotnie proporcjonalna do dumy kierowcy. Wystarczy spojrzeć na Asię i Radka, by spostrzec, że w naszym Maluchu miejsca nie było prawie wcale. Taki byłem dumny. maluch-1.jpg Chociaż Malucha mamy już tylko na zdjęciach, ja nadal jestem dumny. Bo o to chodzi, by dumnym być z tego, z czego warto i należy. Ostatnio, przypadkowo spotkałem się z dawno niewidzianym znajomym, który zaparkował obok mnie swego “wypasionego” Lexusa. Na moje, pełne uprzejmego zachwytu cmokanie, niby od niechcenia rzucił: - Eee, tam… W garażu mam jeszcze Porsche Cayenne. - O cholera - pomyślałem, nie mając pojęcia, jak takie cudo wygląda, ale znacząco pokiwałem głową. Potem dowiedziałem się, że interesy idą mu znakomicie, że ostatni urlop spędzał na Polinezji, że choć panuje recesja, to on jest zabezpieczony, a na końcu zapytał mnie nawet o to, co u mnie słychać. O swych najbliższych nie opowiadał, a moje pytanie o rodzinę zbył niczym. - Oho - pomyślałem, gdyśmy się rozstali - duma nie pozwala mu się chwalić. Zdarzają się jeszcze na świecie dumni ze szczęścia ludzie. Ja chyba też do nich należę - tyle, że ja lubię się chwalić.
15 listopada, 2008

deja vu

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 17:08
W moich olsztyńskich, pięknych czasach, w trakcie studiów, jedno z zajęć z psychologii odbyć się miało na oddziale psychiatrycznym miejskiego szpitala. Gdy o umówionej godzinie nasza studencka grupa zameldowała się pod drzwiami oddziału i została przez pielęgniarkę wpuszczona do środka, okazało się, że magister, który dotąd z nami prowadził ćwiczenia, nie przybędzie, ale - jak nam wyjaśniła pielęgniarka - zajęcia się odbędą, tyle, że poprowadzi je pan ordynator, na którego musimy w korytarzu chwilę poczekać. Po niedługim czasie podszedł do nas siwy jegomość w granatowej marynarce, przedstawił się z nazwiska i mówiąc, że się nami zajmie, zaczął oprowadzać nas po oddziale. Gdy zwiedziliśmy już wszystkie sale i korytarze, trafiliśmy na koniec do świetlicy. Przez cały czas pan w marynarce “Siwa głowa” opowiadał nam o służbie zdrowia, o ciężkiej pracy pielęgniarek i lekarzy, i o tym ilu chorych aktualnie przebywa na oddziale, ilu pacjentów oddział jest w stanie przyjąć rocznie i jak organizowane jest życie w szpitalu. Mówił, że są lekarze, którzy obiecują sobie po psychiatrii cuda, ale psychiatria jak wiadomo to nauka, a cuda w nauce się nie zdarzają i tylko głupki w nie wierzą. Słuchaliśmy uważnie, a co pilniejsi zaczęli notować. Gdy zajęliśmy miejsca, nasz wykładowca zadał jednej z koleżanek podchwytliwe pytanie - To o czym na tych zajęciach będziemy rozmawiać -, ta przytomnie zerknęła do notatek i podała temat. “Siwa głowa” pochylił się w zamyśleniu, jakby skupiając wiedzę przed rozpoczęciem kolejnego etapu naszej edukacji. Gdy “Siwa głowa” się podniósł i rozpoczął wykład - Psychiatria jest w medycynie nauką stosunkowo młodą…, do świetlicy wszedł pan w brązowym swetrze i poklepując przyjażnie “Siwą głowę” rzekł - No, starczy Mareczku. Idź już na salę, bo siostra czeka tam na ciebie z tabletkami. Rząd Tuska obchodzi dzisiaj pierwsze urodziny. Chociaż czasem krzywym okiem patrzę na poczynania tuskowych ludzików, to szczerze dzisiaj Donaldowi dopinguję, bo ślepy nie jestem. Z okazji tych pierwszych, rządowych urodzin miałem dzisiaj okazję oglądać w telewizji relację z uroczystej konferencji Platformy, a po niej, z jadowitego posiedzenia PiSu. O ile Donald dość krótko i treściwie podsumował swoje, jako takie, dokonania, o tyle Jarosław nabrzęczał się jak mucha na szybie, hałaśliwie, upierdliwie, wiecowo i podpublicznie. kaczynski-pis.jpg Po dziesięciu minutach płynącej nieprzerwanym strumieniem demagogii w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego, okraszanej starymi chwytami typu: “…a Bartoszewski powiedział kiedyś…”, półprawdami, nieprawdami i zwykłymi bzdurami, doznałem uczucia deja vu. Gdy w pewnym momencie na ekranie, za plecami pana w czarnej marynarce i serduszkiem na klapie, pojawił się łysy gość, byłem pewien, że zaraz powie - No, starczy Jareczku. Idź już na salę i łyknij tabletki. Łysy gość nic nie powiedział, ale wodę do popicia przyniósł. Niech chociaż za to łysy będzie pochwalony.
11 listopada, 2008

Gdybym nie był Polakiem

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 23:03
Najpierw Maryla Rodowicz zaśpiewała świetną piosenkę Grzesia Tomczaka, której tekst odczytuję jako jeden z najlepszych, ale też i jeden z najbardziej ironicznych tekstów jakie napisał Polak o swoim kraju - “Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Tak zaczął się galowy koncert, jaki dla Pana Prezydenta - Lecha Kaczyńskiego, zorganizował, zamiast balu, Program I TVP. Było ciemno, więc niewiele sam widziałem i pamiętam też niewiele; było ciemno, wiem, że z pochyloną głową stałem tak, jak stoi się w kościele; a więc: stałem, nie widziałem, było ciemno, lecz słyszałem wciąż ten głos, ten głos, ten głos. Podejdę bliżej, więc podszedłem, jak skruszony obywatel do przedstawiciela władzy; podejdę bliżej, już wiedziałem, że ucieczka błyskawiczna tu niczemu nie zaradzi. więc podszedłem, posłuchałem, było ciemno, wciąż myślałem czyj ten głos, ten głos, ten głos. To nie wróg był, bo głos cichy i subtelny, ale polski i nieskazitelny; to nie wróg był, ten by zaraz mnie zapytał, czy mój światopogląd celny. więc to nie był wróg na pewno, bo nad głową, tuż nade mną usłyszałem ten głos, ten głos, ten głos. Ty to masz szczęście, że w tym momencie żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą; ty to masz szczęście. Twój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy, ludzie uczynni, w sercach niewinni; twój kraj szczęśliwy. Było ciemno, więc nie mogłem stwierdzić, komu pomyliły się epoki lub stulecia; było ciemno, może to Mickiewicz jaki, bo tak zgrabnie romantyczną wiarę krzesał; trochę niezorientowany, bo w tym kraju tak kochanym dawno nie był już widziany. Może Norwid, bo coś plótł, że łza gdzieś znad planety spada i w groby przecieka; ale skąd by, skąd by wiedział, że na jego słowa ktoś tu jeszcze może czekać; teraz w modzie nie Norwidy, filozofy, okryjbidy, więc czyj ten głos, ten głos, ten głos. Ty to masz szczęście… A potem poleciało ciurkiem i jak na stypie. Zaśpiewał Zakopower i Kasia Cerekwicka. Wystąpił Piotr Szczepanik i Ryszard Rynkowski. Pięknie grała orkiestra i jeszcze piękniej pianiści, ale nawet piękny występ Ireny Santor nie sprawił, by całość nie była nudna. W sumie było tak smutno, że gdybym nie był Polakiem, to oglądając ten koncert dałbym sobie głowę uciąć, że właśnie 11 listopada obchodzi się w Polsce 90. rocznicę totalnej klęski narodowej. Brawo Panie Prezydencie! Vivat Program I TVP!
08 listopada, 2008

Przed szkodą i po szkodzie...?

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:06
” …  Niepokoi mnie wizja naszego miejsca w świecie i naszej przyszłości. Niepokoją mnie mity tworzone przez środowiska postsolidarnościowe. Jestem pełen dystansu wobec mitu, który mówi, że Solidarność obaliła w pył imperium sowieckie i mur berliński…” to fragment wywiadu zatytułowanego “Dziennik zbuntowanego intelektualisty”, jakiego udzielił “Gazecie Wyborczej” Stefan Chwin  jeden z mądrzejszych ludzi w Polsce  z okazji wydania swojej nowej książki pt. “Dziennik dla dorosłych”. Polska mitami żyje niemal od zarania. Szczególne ich “wypiętrzenie” nastąpiło w końcowym okresie rozbiorów, gdy trzeba było uzasadnić klęski Insurekcji Kościuszkowskiej, powstań Listopadowego i Styczniowego. O ile tamte mity, tak to rozumiem, miały podtrzymać ducha w obolałym, acz łatwo dającym się wyprowadzić w pole narodzie, o tyle póęniejsze, bezsensowne, krwawą klęską zakończone zrywy, takie jak Powstanie Warszawskie, były już emanacją cechy, jaką się Polakom przypisuje, że Polak przed szkodą i po szkodzie głupi. Że tak już nie jest i wcale być nie musi świadczy powstanie w 1980 roku Solidarności i cały cykl zdarzeń, jakie potem nastąpiły. Aż do 1989 roku, do spokojnego i pokojowego przejścia kraju od zależności do pełnej niezawisłości. Przeciwnicy takiego twierdzenia pewnie zawołają, że stan wojenny życiem okupiło około stu rodaków i będą mieli rację. Ważąc jednak tę rację trzeba pamiętać o tym, że w czasie, gdy nasz bohater narodowy Józef Piłsudski “naprawiał” polską demokrację, to w zamachu majowym, z powodu tego braterskiego remontu zginęło w ciągu kilku dni prawie czterystu Polaków, którzy zabili się nawzajem. Gdy teraz zbliżają się obchody Święta Niepodległości zastanawiam się nad tym, co sprawiło, że naród, który nim pomyślał już stawał na barykadach, nagle zachował się jak dobrze zgrany zespół ludzi, który wie co i jak ma robić, by w warunkach, na które ma minimalny wpływ, odnieść pełen sukces i osiągnąć swój piękny, wymarzony i wytęskniony cel  niepodległość i wolność. wolnosc-oczywiscie.jpg Ma rację Adam Michnik twierdząc, że Polska jest w tej chwili w jednym z najlepszych okresów w swoich dziejach. Polska od 1980 roku nie straciła chyba żadnej szansy, jaka pojawiała się przed nią na horyzoncie. By jednak te szanse Polska mogła dostrzegać i wykorzystywać, musieli być wśród nas tacy ludzie, jak: Wałęsa, Mazowiecki, Kuroń, Frasyniuk, Michnik, ale też i Jaruzelski, Kwaśniewski czy Ciosek. To nie było tak, że genialny duch wolności opanował wielką część narodu, która jako anioły, siłą woli pokonała zastępy diabłów, które nie zdążyły spalić narodowych ideałów. To nie tak. Stefan Chwin w dalszej części wywiadu mówi: ” … Zapomina się o tym, że znaczna część społeczeństwa przed 1989 r. żyła w symbiozie z systemem. Ludzie buntowali się tylko w domu, przy obiedzie. Na co dzień korzystali z różnych udogodnień ustroju. A występujący przeciw komunizmowi otwarcie byli tylko nieliczni…” I choć historia Solidarności, to piękna historia, którą po wsze czasy należy pamiętać, ma racje Stefan Chwin przestrzegając przed jej mitem. Tym bardziej, że posługiwanie się tym mitem przeinacza historię i szkodzi Polsce. Mam nieodparte wrażenie że dzieje się coś złego, gdy widzę i słyszę braci Kaczyńskich na wiecach przed Stocznią, jak próbują dzielić naród na ten po tej i po tamtej stronie. Mam wrażenie, że Kaczyńscy chcą coś zepsuć, gdy przemawiając na trybunach z okazji różnych świąt próbują zawłaszczać i zakłamać polską pamięć. Wiem, że źle się dzieje, gdy nieudacznicy z PiS, którzy przegrali władzę, teraz w karykaturalny sposób próbują rządzić posługując się bezrefleksyjnym Prezydentem i powołują się przy tym na mandat i mit Solidarności. Chociaż wiele można rządowi Donalda Tuska łatek przypinać, to odpychanie go przez Kaczyńskich od władzy, uniemożliwianie pełnienia obowiązków i traktowanie jak gówniarza jest objawem typowego, polskiego warcholstwa. Historia Polski nie raz już pokazała do czego to warcholstwo może doprowadzić. A potem znów ktoś powie, że Polak przed szkodą i po szkodzie… Niepodległości i wszystkiego dobrego nam wszystkim z okazji Święta Narodowego szczerze życzę.
02 listopada, 2008

Melancholia, Zaduszki i pożegnania

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 23:23
Jak co roku, kilka dni przed Świętem Zmarłych, pojechałem na cmentarz porządkować grób ojca. Idąc ulicą Łostowicką przypomniałem sobie, że dwa lata temu po takiej samej podróży, napisałem jeden z pierwszych wpisów w “Codziennościach”. A więc, to już dwa lata… Jak popatrzeć wstecz, to zwykły czas, kolejne dwa lata w życiowym łańcuszku. Niby się nic nie działo, a tyle się stało. Bliscy i znajomi przychodzili i odchodzili. Niektórzy na zawsze. Rok nie minął, jak pochowaliśmy mamę i babcię Asi. Pół roku nie przeszło, jak zmarł pan Corich, legenda polskiego hokeja. Dwóch miesięcy nie ma, jak odszedł kompozytor Janusz Hajdun. Zdawałoby się, że dopiero co pożegnaliśmy znakomitego redaktora muzycznego Janusza Kosińskiego, a następny wielki radiowiec, człowiek historia, człowiek legenda odszedł na wieczny redaktorski dyżur. Pod koniec pażdziernika zmarł Witold Pograniczny, jeden z pierwszych redaktorów muzycznych radiowej “Trójki”. Miałem przyjemność poznać Witka. Byłem wtedy niedoświadczonym studenckim autorem piosenek i nieopierzonym bardem, a mimo to, on, sławny redaktor, poświęcał mi sporo swojego czasu przy każdym spotkaniu i był mi niezwykle życzliwy. od-lewej-waldemar-chylinski-i-witold-pograniczny Był człowiekiem bardzo wyrozumiałem, a jednocześnie spieszącym ze sprawdzoną radą. Przyjazny i serdeczny. Bardziej słuchał niż mówił, choć był autorem tylu znakomitych audycji muzycznych. Jego głos rozpoznawało się od razu. Był sygnałem, że warto usiąść i posłuchać. Teraz już można tylko usiąść i się zadumać. Tak jak ja lubił Niemena. O obu nie da się zapomnieć “…choć czas jak rzeka, jak rzeka płynie, unosząc w przeszłość tamte dni…”.
NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY