06 lutego, 2009

Krzywa prosta Szotyńskiego

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 20:24
          Mój ojciec był krawcem. Z kawałków materii zszywał nićmi porządną całość, by ludzie mieli się w co ubrać. Sztuką krawiecką - mawiał ojciec - jest tak uszyć ubranie, by prosty i krzywy czuli się w nim dobrze. Mam kumpla plastyka w Łodzi, Wojtka Hempla. Kiedyś, gdy po wędrówce odpoczywaliśmy na polanie, podziwiając jezioro i las, na błękitnym niebie pojawił się nagle samolot, który zostawiał za sobą prosty, biały ślad. - Widzisz - odezwał się Hempel - linia prosta burzy harmonię.
          Stosunkowo niedawno w serwisie Villageofjoy ukazał się ranking najdziwniejszych budynków świata. Pierwsze miejsce, ku zaskoczeniu wielu ludzi, szczególnie w Polsce, zajął Krzywy Domek w Sopocie, zaprojektowany przez Szczepana Szotyńskiego, który wraz ze swoją urodziwą żoną Małgorzatą prowadzi pracownię architektoniczną we Wrzeszczu. Sztuką Szotyńskiego okazało się takie zszycie kawałków materii, by z krzywym ludzie także się czuli dobrze i prosto. Krzywy Domek wybudowany przy popularnym "Monciaku" uznany został za lidera rankingu. Tuż za nim uplasował się budynek w kształcie koszyka (Ohio, USA), biblioteka przypominająca książki (Kansas, USA) i "jajeczny" zamek z Hiszpanii.

krzywy-domek.jpg

          Szczepana Szotyńskiego poznałem jakiś czas temu, gdy próbowałem poradzić sobie z kłopotami związanymi z moim domem. Szczepan jako architekt okazał się dobrym lekiem na moje bolączki, a na dodatek znawcą moich piosenek. Jak miałem takiego kogoś nie polubić?

szczepan-szotynski.jpg

         Ostatnio, gdyśmy się spotkali, opowiedziałem Szczepanowi, jak to świetnie w Asinym sklepie sprzedają się kalendarze z wizerunkiem jego dzieła - Krzywego Domku. Obruszył się. - To, Waldku, nie jest dzieło architektury tylko wydarzenie architektoniczne i tak należy je postrzegać. Co by jednak nie mówić o pięknie krzywego budynku, to i tak, mimo zawiści wielu ludzi, którzy na "Wydarzenie" to patrzą z niechęcią, zostało ono, obok mola i Opery Leśnej, atrakcją Sopotu. Nie każdy architekt, nawet bardzo wzięty, tak ma. A Szczepan tak ma i tak mu już zostanie, że będą go pamiętać po wsze czasy, i to nie tylko w Sopocie. Co ciekawe, byłem pewien, że przy projektowaniu swojego "Wydarzenia" Szczepan zerkał na kreskę Duńczyka Pera Dahlebera, który tak polubił Sopot, że się w nim na stałe osadził. Okazało się jednak, że inspiracją nie był sopocki rysownik, ani też sławny architekt Antonio Gaudi, lecz talent Jana Marcina Szancera, który ilustrował najpiękniejsze bajki z naszego dzieciństwa.

lokomotywa.jpg

         Jacek Karnowski, najbardziej przeze mnie lubiany prezydent w Trójmieście, który ostatnio, osaczony przez złych ludzi, walczy z kłopotami, tak tłumaczy i broni w gazetowym wywiadzie swojego prawa do podejmowania kontrowersyjnych decyzji: "... Podam jeden przykład:Krzywy Domek w Sopocie. Konserwator była przeciwna, a architekt miejski był na tak. Musiałem podjąć decyzję. I co? I mamy Krzywy Domek, który stał się symbolem miasta, który jest nagradzany w różnych konkursach architektonicznych. Ta decyzja okazała się trafiona..."

krzywy-domek-2.jpg

          Przy okazji tej naszej, ze Szczepanem, ostatniej rozmowy, ucięliśmy sobie też pogawędkę na temat losów Gdańska, miasta obu nam bardzo bliskiego.

panorama-gdanska-1940r.jpg

          Mało kto wie, że Szczepan jest gdańszczaninem z dziada pradziada. Jego dziadek Leon miał w Gdańsku przed wojną sklep spożywczy, niedaleko kościoła św. Brygidy, przy ulicy Stolarskiej (wtedy Tischlergasse), a ojciec, również Leon, pracował w przedwojennym Gdańsku w Polskiej Agencji Morskiej i był bardzo aktywnym działaczem polskich organizacji. Aresztowany został 1 września za działalność polonijną, tak jak Józef Tusk - dziadek obecnego premiera, i tak jak wielu innych, osiadłych w Gdańsku od pokoleń, Polaków. Zapędzony do Viktoriaschule, a potem do więzienia przy Kurkowej (wtedy Schiesstange), resztę wojny spędził w obozach: Stutthof, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Szczepan jest więc najjaskrawszym przykładem "nici" jakimi niby całkiem niemiecki i prosty Gdańsk był pozszywany z Polską. Jako architekt, którego dzieła i "Wydarzenia" architektoniczne budują Trójmiasto, jest symbolem tego, że "nić" Szotyńskich to rzecz mocna, która dobrze trzyma. Dobrze i prosto trzyma krzywo i krzywo dobrze trzyma prosto. Widziałem kilka dni temu przepiękny projekt Szotyńskich - Klubu Żeglarskiego w Sopocie. Prosto nie będzie.
01 lutego, 2009

Do góry nogami

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 13:37
          5 października ubiegłego roku, pisałem o swoich odwiedzinach w dziwnym miejscu, w Szymbarku, niedaleko Kartuz, gdzie zmyślny Kaszub postawił dom do góry nogami.

szymbark-k-gdanska.jpg

          Nie wiedzieć czemu, tę swoistą reklamę własnej firmy, która produkuje domy z drewna, Kaszub obudował martyrologią polską, w absolutnie sztucznym i naciąganym wydaniu, nazywając całą rzecz - Centrum Edukacji i Promocji Regionu. I to działa! Ludziska walą tam jak w dym. Ostatnio, ku swemu zaskoczeniu i rozbawieniu, na stronie www.albumpolski.pl znalazłem taką oto interpretację idei odwrotnego postawienia domu w Szymbarku: "...Jest tam też słynny dom stojący do góry nogami, symbolizujący walkę z przemocą i totalitaryzmem..." 
          Mój Boże. Jeżeli uznać, że Czapiewski dom postawił na dachu po to, by upamiętnić walkę z komuną i pokazać bezsens socjalizmu, to w takim razie co chciał wyrazić budowniczy z USA, który w Pigeon Forge wystawił taki oto budynek:

pigeon-forgetn-usa.jpg

A co upamiętniał architekt z Calgary w Kanadzie, który machnął sobie taką konstrukcję:

calgary-canada.jpg

          Jak z powyższego wynika, w Polsce do wszystkiego można dorobić ideologię. Ważne jest to, byśmy byli uciemiężeni, poniżeni, oszukani, sponiewierani i pobici. Ważne byśmy byli narodem cierpiącym i poszkodowanym. Tylko siąść i płakać. Najlepiej w Szymbarku przy piwie.

25 stycznia, 2009

Święta Helena

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 22:22
          By zapisać się w pamięci świata, należy uczynić wielkie dobro, albo wielkie zło. Odkryć nowy ląd, bądź nowy sposób wiercenia dziury w całym, internet, albo genialny przepis na życie, to oczywiście sposób na sławę i uznanie. Wywołać wielką wojnę, światowy kryzys, bądź do rozpaczy doprowadzić miliony, to znakomity sposób na dorobienie sobie gęby drania. Drania z przymiotnikiem wielki. Kto nic nie uczyni, przeminie jak nic. O małym dobroczyńcy ludzie pamiętać będą krótko - taka ludzka sprawiedliwość. Za to byle jaki złoczyńca jest w stanie przykuć naszą uwagę solidnie. Zło nas bardziej ciekawi.
Wystarczy zerknąć na TVN-24. O wielkich zbrodniarzach świat nie zapomni nigdy, choć nie nagrodzi ich pomnikami, by pamięć nie przeminęła, jak to uczyni z wielkimi dobroczyńcami. Nie każdy może być Michałem Aniołem, Kopernikiem, Billem Getsem czy Lechem Wałęsą. Tak jak nie każdy może być kimś, kto bezkarnie pozwala sobie pastwić się nad innymi w imię jakiegoś urojenia. By stać się kimś w rodzaju Alberta Einsteina trzeba się urodzić z odpowiednią ilością szarych komórek, ale by stać się synonimem zła? No właśnie. Okazuje się, że do złego też trzeba mieć talent. Być dobrym, czy być złym, trzeba być kimś. Zwykły cham, to ktoś z charakterem, tyle, że złym, a jak się ma charakter, nawet wredny, to się ma też wrodzoną inteligencją, a jak się ma wrodzoną inteligencję, to już niewiele trzeba, by stać się kimś. Chamem na przykład.
Przestrzeń, która istnieje między dobrem a złem, a więc miejsce bytowania przytłaczającej większości z nas, zostanie z pamięci świata wymazana, choć to my swoją, częściej dobrą niż złą, codziennością ten świat lepimy w jakąś logiczną całość.
          Radek, mój syn, będąc dorastającym młodzieńcem, odbył kilkumiesięczną podróż z Afryki Południowej, poprzez Karaiby do Europy. Popłynął jak wielcy odkrywcy - żaglowcem. I czuł się jak Kolumb za każdym razem, gdy widział ziemię. Któregoś dnia zobaczył wyspę św. Heleny.

wyspa-swheleny.jpg

Po zejściu na ląd i po wdrapaniu się na stromy klif, zwiedził dom, w którym dokonał żywota Napoleon Bonaparte.

dom-napoleona-na-wyspie-sw-heleny.jpg

I na pamiątkę zrobił zdjęcie pośmiertnej maski wielkiego... Wielkiego?

posmiertna_maska_napoleona_na_sw_helenie

I właśnie. Zastanawiam się kim był Napoleon? Dlaczego właśnie on? A bo, wpadłem, cholera, w nerwy przez takiego jednego na motorowerku, który zbluzgał mnie niemiłosiernie. Ponoć zbyt wolno wyjeżdżałem ze swojej bramy na ulicę i musiał czekać. Gdy zamurowany ilością chujów i kurew, jakie leciały pod moim adresem, gapiłem się na wrzeszczącego kurdupla w kasku, ten rzucił:
- I co się tak, kurwa, chuju gapisz, jak Napoleon na świętą Helenę.
Nabluzgawszy odjechał, a ja zostałem z pytaniem o Napoleona. Wielki, ale kto? Bo Helena, to wiadomo. Święta.
"A ja, co ja, co będzie ze mną" To chyba śpiewała Rodowicz. Też wielka.
17 stycznia, 2009

Chyba jasno-widzę

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 01:15
          Kiedy minister -pożal się Boże - Ziobro chciał zrobić z pani Blidy kryminalistkę, co skończyło się jak się skończyło, napisałem niemal natychmiast, że cała ta akcja miała służyć tylko jednemu - PiSowemu spektaklowi w Wiadomościach TVP pod tytułem: "Aresztowanie układu".
Mam dzisiaj wątpliwą przyjemność obserwować, jak kolejne komisje i gremia, po żmudnych śledztwach, dochodzą do tego samego wniosku. Kiedy tydzień temu napisałem, że cały ten gazowy kryzys wynika z gry miłosnej Niemców z Rosjanami, która zakończy się zespoleniem obu partnerów za pomocą rury, sam sobie nie wierzyłem do końca. W środę przeczytałem: "Rosja wykorzystuje gazowy konflikt z Ukrainą, by forsować rurę Nord Stream przez Bałtyk do Niemiec..."
Dzisiaj rano napisali, że "... Jeśli dzisiaj premier Rosji usłyszy w Berlinie, że kanclerz Merkel jest entuzjastką Gazociągu Północnego, to być może kryzys gazowy się skończy..."
          Jest wieczór, a właściwie noc. Putin był już w Berlinie i usłyszał, że Merkel jest oczywiście za Gazociągiem Północnym. Rosja z Ukraińców robi złodziei. Bułgarzy, Słowacy, Słoweńcy i całe Bałkany marzną, a reszcie przystawia się pistolet do głowy, tylko po to, by bezwstydnie zrobić sobie dobrze, spółkując z Niemcami. No, cóż... Niemcy zawsze mieli porządne interesy i na uwadze dobro Europy.

rurociag.jpg

          Hitler ze Stalinem też się kiedyś ślinili w miłosnym kontredansie i światu na dobre to nie wyszło. Zaloty zmieniły się w podboje, z czego potem zostało tylko pobojowisko. Teraz też lepiej nie będzie - jasno to widzę. Założę chyba w domu gabinet jasnowidzenia. Gdyby ktoś chciał wiedzieć, co będzie dalej i jak to się skończy, to za drobną opłatą - przepowiem.
          Poza tym, to słucham sobie na okrągło polskich wykonań pieśni Jaromira Nohavicy. Jasno to słyszę. Płytę z piosenkami Nohavicy dostałem w prezencie od Eli Wojnowskiej, która swój udział w tych nagraniach także ma. Słucham, słucham i nasłuchać się nie mogę, takie to wszystko czeskie, ładne i mądre.

swiat-wg-nohavicy.bmp

          Jeżeli kryzys Wam pozwoli, to koniecznie kupcie tę płytę i posłuchajcie choćby prośby Daukszewicza do pana Prezydenta, bo proza życia prozą życia, a "...póki się śpiewa, to jeszcze się żyje i trwa..."
09 stycznia, 2009

Gaz czy orgazm

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:04
Ela, chyba w rewanżu za gościnę, podesłała mi rymowankę na aktualne tematy, popełnioną przez lubianego i publikowanego już w moim blogu - Leszka Bergera : Jak spadną razy, to dwa od razu: tam - strefa Gazy, a tu - brak gazu. Siłą rzeczy spojrzałem na swoją kuchenkę… palniki.jpg …i z lekkim niepokojem jąłem się zastanawiać, cóż to za dziwne uczucie łączy od wieków Niemców i Rosjan, że co rusz fundują nam sadystyczny, erotyczno-historyczny spektakl. Czasem mam wrażenie, że oba te narody są jak małżeństwo, które najpierw rzuca w siebie czym popadnie i gania się z nożem po domu, by za chwilę połączyć się w łóżku w orgiastycznym uścisku, ku trwodze i zgorszeniu bliskich, niezaangażowanych miłośnie. Polska i pobliskie kraje są między tą zakochaną parą jak niechciane dzieci, albo bękarty - jak chciał Mołotow - bękarty, które przy każdej awanturze obrywają raz z jednej, raz z drugiej strony, nie bardzo mając gdzie uciec. Patrząc wstecz na chuć Rosjan trzeba pamiętać przede wszystkim o Piotrze I Wielkim, który tak się podniecił w miłości do Niemców, że na początku XVIII w. zaczął Rosję stroić na zachodnią modłę, by podobała się nie tylko jemu, ale i uwielbianym przez niego Germańcom. Z tego strojenia wyszło potem panowanie w Rosji, urodzonej w Szczecinie, Katarzyny Wielkiej, z domu Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst. Po rządach tej żądnej władzy i seksu, niewyżytej baby, oba narody, niemiecki i rosyjski, lądowały co rusz w łóżku, albo w szpitalu. Inne narody przez te stosunki popadały w śpiączkę, letarg, bądź stan ciężkiego zranienia, albo martwe kończyły na cmentarzu. Dzięki niemiecko-rosyjskiej aktywności seksualnej mieliśmy trzy - a właściwie cztery - rozbiory i dwie wojny światowe, z czego podczas ostatniej tak się kochankowie potłukli, że u jej końca, w ramach romansowej rekompensaty, uczuć miłości i nienawiści, Rosjanie gwałtem posiedli Niemki, zapładniając je bez liku. Kto to wie, ile teraz we krwi niemieckiej krwi rosyjskiej płynie? Pewnie - nikt, ale podejrzenie, że jednak jakiś procent płynie, tłumaczy nam ich niesłabnącą miłość i nasz strach o gaz, by nie zgasł. Jakby na to nie patrzeć, wolą miłosną Rosji i Niemiec jest parzenie się, bądź naparzanie. Do naparzania służą im bomby, a do parzenia rury, ostatnio gazowe. Ukraina w tej seksualnej figurze jest tylko pretekstem, takim samym jak kajdanki na poduszce… i niczym więcej. Nam nawet woda się nie zagotuje, byśmy mogli zaparzyć sobie herbatę, jeżeli zimny Bałtyk, lub rozsądek sąsiadów, którzy zadzwonią po policję, nie schłodzi rosyjsko-niemieckiego pożądania. W Gazie o gazie nikt nie myśli i nie o rurę chodzi, ale też o stosunki… Tyle, że tam, niestety, nie ma na co liczyć, bo nie ma policji w Gazie, narazie.
04 stycznia, 2009

Chcenie

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:04
          Nowy Rok zaczyna się zawsze od chcenia. Tylko dlatego, że ktoś kiedyś wymyślił pomiar czasu, to dzisiaj ludzie, raz do roku, o z góry wiadomej porze, rzucają się sobie w objęcia i chcą? Przy tym chceniu najczęściej leje się szampan, a ogólnemu obcałowywaniu towarzyszy huk wybuchów petard i sztucznych ogni.

sylwester-w-orlowie.jpg

          Chcenie bywa różne, choć najczęściej się chce, by było dobrze i przyjemnie. Po ostatnim wpisie, jedna z moich znajomych z dzieciństwa, napisała w komentarzach, że mój blog przekształca się w wielką klepsydrę. Ostro przesadziła, choć nic nie poradzę na to, że ostatnio znajomi odchodzą i smutno mi po nich. Mogę jednak mieć na Nowy Rok chcenie, które kieruję do wszystkich bliskich i dalszych znajomych: Kochani, nie róbcie mi z blogu klepsydry. Chciejcie żyć. Trzymajcie się w Nowym Roku zdrowo i ciepło, miło i optymistycznie, śmiesznie i nostalgicznie, trzymajcie się kurczowo czego się da, ale się trzymajcie.
          Moje Sylwestry od lat ogrzewam ciepłem rodzinnego ogniska. Lubię je spędzać w małym gronie domowników, przy kominku, z kieliszeczkiem wódeczki i przy niezbyt natrętnej muzyce. W tym roku miało być podobnie, ale? Dzień przed Sylwestrem zadzwoniła Ela Wojnowska ( "Zaproście mnie do stołu" - to tytuł jednej z najpopularniejszych jej piosenek), dla przyjaciół Kruszyna i spytała co robimy nazajutrz. Odpowiedziałem, to co opisałem powyżej i? razem wpadliśmy na pomysł, by Nowy Rok przywitać u nas, na molo w Orłowie. Jak pomyśleliśmy, tak zrobiliśmy i już po paru godzinach szalonej, pospiesznej podróży z Warszawy, Ela była z nami.

ela-wojnowska-nowy-rok-gdynia-2009r.jpg

          Zabawa w małym gronie, rozkręciła się nam jak karuzela w wesołym miasteczku. O północy poszliśmy na molo, by zdążyć zacząć chcieć. Po drodze wzdłuż brzegu zrobiło mi się dziwne zdjęcie:

sylwester-2009.jpg

          Te żółte ogniki u dołu obrazka, to odblask latarni na molo, a te niebieskie kołtuny, nie wiem skąd się wzięły. Może burzliwy rok mnie czeka? Umieszczam je tutaj, bo jakoś dziwnie mnie zafascynowało. A na molo, o dwunastej Ela otworzyła szampana, który według jej relacji przyjechał do Orłowa specjalnie na tę okazję latem z Paryża i...

 asia-i-ela-sylwester.jpg 

... i zaczęliśmy wszyscy chcieć.

ela-i-asia-nowy-rok-2009-orlowo.jpg

No, to oby nam się chciało chcieć przez cały rok. I pamiętajcie - trzymajcie się.
26 grudnia, 2008

Pomarańczowo, spokojnie i prawie...

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 15:04
          Wszystkich, którzy różnymi drogami przesłali nam życzenia spokojnych i wesołych świąt, pragnę poinformować, że ich życzenia w tym roku spełniły się niemal w całości. Niemal, bo... Zjadłszy pyszne paszteciki, które Asia na tę Wigilię przyrządziła według nowego przepisu, i które ze smakiem popiłem czerwonym barszczem, zasmakowawszy następnie w kilku rodzajach ryb, przy których raczyłem się kompotem z suszu oraz skosztowawszy po kawałku ciasta, uznałem, że tradycji stało się zadość, choć emocji jakie towarzyszyły tamtej, pierwszej mojej choince...

moja-choinka-w-1954r.jpg

...nie odnalazłem.
          Był taki czas, że Święta Bożego Narodzenia pachniały nie tylko igliwiem choinki, ciastem i czerwonym barszczem. Raz w roku, pod koniec grudnia, w moim domu pachniało pomarańczami i dla mnie Święta były nie tylko grudniowe, nie tylko bożonarodzeniowe, nie tylko zimowe, śnieżne i mroźne, ale też pomarańczowe. Dzisiaj, przez to, że wszystko jest, że wszystko można kupić, coś nam chyba bezpowrotnie umyka. Pomarańcze, które często są tańsze od jabłek, pachną teraz w naszych domach cały rok, ale czy to oznacza, że cały rok mamy Święta? Kiedyś choinkę dekorowało się w dniu Wigilii. Świeczki zapalało się przy pierwszej kolędzie, a teraz niektórzy dekorują drzewka już na początku grudnia, a świecidełkami stroją nie tylko choinkę, ale całe domy, od parteru po komin. Moja Asia jeszcze do tego nie doszła, ale balkon i niektóre okna już się u nas świecą.

choinka-na-oknie-003.jpg

          U sąsiadów także, ale czy to źle? Wolałbym chyba czuć zapach pomarańczy tylko raz w roku, przy choince. Chciałbym, by ten zapach, jak tajemne misterium wyzwalał z mojej pamięci i wyobraźni, niczym nie pohamowany ciąg obrazów, uczuć, smaków i doznań wszelakich, które dawałyby mi nadzieję na sens bycia, trwania i obchodzenia tych Świąt.
          O ten sens tym bardziej dzisiaj pytam, gdyż wczoraj odszedł nagle Maciek Kuroń. Poznaliśmy się w Olsztynie, gdy on wyrzucony z Warszawy, można rzec karnie, rozpoczął naukę na WSP. Spędziliśmy razem z Maćkiem i Andrzejem Swacyną kilka młodzieńczych, wesołych wieczorów przy gitarze i flaszeczce czegoś dobrego, a potem nasze drogi się rozeszły. Z dumą obserwowałem przez lata jak Maciek zdobywa popularność  mistrza sztuki kulinarnej i wyzwala się z miana "syna swojego ojca". Potem, o tym co u Maćka słychać, dowiadywałem się najczęściej od Ewy Swacyny, która będąc przyjacielem rodziny Kuroniów utrzymywała z nim częste kontakty. Na zdjęciu poniżej Ewa z Maćkiem kilka lat temu na Mazurach.

maciek-kuron-i-ewa-swacyna-005.jpg

         Ostatni raz z Maćkiem spotkałem się w Kętrzynie u Swacyów, na pogrzebie Andrzeja. I choć było nam niezwykle wtedy smutno, nie dało się nie powspominać wesołych chwil, bo w Maćku była ogromna radość życia i aż trudno uwierzyć, że tej radości już nie ma. I nigdy nie będzie.
20 grudnia, 2008

Raz do roku

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:02
          W naszej kuchni na ścianie wisi dziad i baba. Gdy Asia wręcza tej osobliwej parze jemiołę, to znak, że idą Święta. Od tej chwili staje się jasne, że czas w nas na refleksję, na nadzieję, na radość i na...

baba-i-dziad-z-jemiola.jpg

          Z naszą dobrocią, prawomyślnością, szczodrobliwością i łaskawością na ogół bywa różnie. Jak nie jesteśmy wolni od trosk, tak nie jesteśmy wolni od złego. Jest jednak taki dzień, jeden jedyny dzień w roku, kiedy wypada być wyłącznie dobrym. To nawet nie jest dzień, to ta późniejsza pora dnia, prawie noc, gdy wszystko zapowiada cud dobroci. To wieczór wigilijny jest tą nadzieją na lepszych nas, którzy choć na chwilę, choć na moment, tego jednego wieczoru, zmieniamy się w anioły. Gdy w grudniu sypnie śniegiem...

zima.jpg 

...nasza odmiana robi się tym bardziej niezwykła. Bo, gdy za oknem rodzi się taka noc, w której mróz się bieli, to ciepło naszej dobroci może ogrzać świat. Tak mi się przynajmniej wydaje i może dlatego napisałem kiedyś, wraz z Mariuszem Ejsmontem, piosenkę-kolędę pt."Raz do roku taka noc", którą zaśpiewała Beata Bartelik.
          Choć nic nie zapowiada śniegu na Wigilię, to niech chociaż ta śnieżna, bożonarodzeniowa piosenka stworzy nastrój i będzie prezentem od Beaty i Mariusza, ode mnie i całej mojej Rodziny dla wszystkich, którzy odwiedzają mnie na tej internetowej stronie życia. Przyjmijcie prezent, posłuchajcie piosenki i jeżeli Wam się spodoba podarujcie ją swoim najbliższym.
          Bądźcie szczęśliwi i ufni. Niech Wam zawsze będzie najlepiej, niech Wam się cudne sny sprawdzają i niech Wasza dobroć zdrowia Wam doda w każdy następny dzień. Samych serdeczności życzę.

PS. Zachęcam też do posłuchania piosenki pt. Błoga i hojna, która w ubiegłym roku towarzyszyła moim świątecznym życzeniom. Wybierzcie sobie ładniejszą i śpiewajcie na zdrowie.
11 grudnia, 2008

Coś tam, coś tam?

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:01
          Dobry bon mot to perła w mowie kabaretowej. O zgrabne powiedzonko, które stwarza śmieszną sytuację, lub ją sugestywnie wyraża, biją się autorzy wszystkich scen na świecie. Mnie, szczególnie w okresie współpracy z Jackiem Zwoźniakiem i zespołem Baba... 

 zespol-baba

... a potem kabaretem Kaczki z Nowej Paczki, także zależało na tworzeniu w tekstach zestawu słów, które łatwo zapamiętane, rozśmieszą celnością spostrzeżenia.
          Chcąc opisać nienormalność sytuacji Polski wczesnych lat osiemdziesiątych, gdy na więdnącym socjalizmie rozkwitał, wraz z całą falą kapel rockowych, zespół Perfekt, napisałem i skomponowałem wraz z Andrzejem Swacyną kawałek, któremu bez zastanawiania daliśmy tytuł:"Piosenka-wariata". Później zdarzało mi się wysłuchiwać na ulicy, jak kilkuletnie brzdące, ciągnąc swe rodzicielki za rękę, wyśpiewywały refren - Nie mogę wyjść, ani przyjść, ani się położyć / Nie mogę wstać ani spać, ani siku zrobić. Bawiło mnie to, choć brzdąc unaoczniał i unauszniał fakt, że pod właściwy adres z piosenką chyba trafić mi się nie udało. Ale co tam, Niemen też nie trafiał. Będąc uczniem szkoły podstawowej usiłowałem namówić, bez skutku, panią Wedrę, nauczycielkę śpiewu, byśmy, zamiast piosenki o gieroju Czapajewie, włączyli do repertuaru szkolnego chóru piosenkę Czesława Niemena "Czy mnie jeszcze pamiętasz", bo bardzo chciałem zaśpiewać koleżance Halinie K., która przez Basię P. dała mi znak, że być może, ale "...dowód na to mi daj/Czy jak inne dziewczęta baju baj, baju baj..."
          Od zawsze przepadałem za powiedzonkami, wyrażeniami, skrótami myślowymi, żartami i bon motami Andrzeja Poniedzielskiego...

poniedzielski-adamiak

... który, co na zdjęciu powyżej, wraz z przyszłą żoną - Elą Adamiak , był na moim ślubie i weselu 22 IX 1979r. w U.M. w Gdyni, i który już wtedy rozśmieszał mnie do łez wierszykiem: Już z Aurory wystrzał padł / Październik ideą rozbłysnął / Patrz pan a mówią, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. 
          Biorąc pod uwagę jakość naszych polityków i Prezydenta jako prezydenta, to wciąż na czasie jest Andrzejowa puenta. Za przyczyną pijanej posłanki Kruk wśród moich znajomych popularne stało się ostatnio powiedzonko "coś tam, coś tam". Używane było ono wcześniej, ale teraz, dzięki pani Kruk, inkrustuje się nim zdania ze znacznie większą lubością.
          Gdy trzeźwy poseł Ziobro ogłaszał, że "...Nikt przez tego pana życia pozbawion już nie będzie...", to chociaż, brzmiało to jak fraza z horroru, wiele razy później słyszałem, jak na pytanie, rzucone przez kogoś do znajomego - A co słychać u Witka? Odpowiedź brzmiała - Nic ciekawego, ale przynajmniej nikt przez tego pana...itd.
          Lubimy bawić się powiedzonkami. Fajnie jest gdy autorami, tych pobieżnie wtrącanych, słownych szlagwortów są ludzie niezwyczajni, wybitni artyści, pisarze i poeci, lub jeżeli już politycy, to tak wielcy jak kardynał Richelieu, któremu przypisuje się powiedzonko o przyjaciołach, "...przed którymi Boże strzeż, a z wrogami sobie poradzę...". "Skumbrie w tomacie", "Cicha woda brzegi rwie", "Dziwny jest ten świat", czy "Nic dwa razy się nie zdarza" i setki, tysiące innych fragmentów piosenek wybitnych tekściarzy znalazło się w skarbnicy narodowych powiedzonek. Dlatego fakt, że z wypiekami na twarzy, w wyścigu do miana idola w tym względzie, biorą udział artyści jest rzeczą naturalną i pożądaną, ale że politycy? Dzisiaj Ziobro, Niesiołowski, Kurski, Cymański, Palikot, jako czołówka państwowego kabaretu, odbierają chleb artystom. Mając przed sobą kamery, a za sobą obowiązek zajmowania się Polską, gadają co im ślina na język przyniesie, byle tylko przebić się w ogólnym jazgocie. Za ich plecami setki następnych, których wybraliśmy do Sejmu, by nam życie, nie tyle umilali dowcipami, co ułatwiali porządnymi ustawami, też marzą o swoich "pięciu minutach" w zbiorowej, polskiej świadomości.
          Palikot się jeszcze jakoś broni, bo "coś tam, coś tam" w tych ustawach kombinuje, ale reszta? Przed wojną "...kury szczać prowadzać..." kazał politykom Piłsudski.To był jednak polityk na miarę dobrego artysty. A jakim artystą jest Zybertowicz z Torunia, który gdy widzi czerwone światło na skrzyżowaniu lub przejściu dla pieszych, węszy w tym spisek, choć pogrzebać w kabelkach z prądem i zrozumieć logikę działania, to już nie bardzo chce. Zgodzę się, że byłoby bez tych "kabareciarzy" nudno, ale czy nie mogliby się oni wygłupiać przy pracy, a nie jaja robić sobie z samej pracy jako takiej?
          Słysząc fragment piosenki Jeremiego Przybory "...już szron na głowie/już nie to zdrowie/a w sercu ciągle maj...", to, szczególnie teraz, wiem o co chodzi, ale gdy posłanka Kruk bełkocze, że "...robi dobrze coś tam, coś tam...", to ja nie wiem o co chodzi i wolę się tego nie domyślać. Też mi artystka. Szkoda gadać - Po słowie.
06 grudnia, 2008

Zmęczenie Mikołaja

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 18:54
         Dzisiaj, Mikołaj przyniósł mi w prezencie wspomnienie, które przywiodło mnie do pewnej refleksji. Swoje lata mam i nie da się tego, niestety, ukryć. To, że mogę o tym napisać na własnej stronie internetowej, miast jak kiedyś, na papierze wkręconym w maszynę do pisania, jest dla mnie cudem. Cudem takim samym jak prezenty od Mikołaja, który znajdowałem w butach 6 grudnia, dziecięciem będąc. Choć chciałbym być kimś, kto przygląda się życiu nim je skonsumuje, to i tak od groma szczegółów, które sprawiłyby mi przyjemność, umyka bezpowrotnie. Dopiero po czasie zaczynam sobie zdawać sprawę, że gdybym wtedy? Bo człowiek jest mądry po czasie. Zawsze "po " wiemy jakby mogło być i żałujemy, że tak nie było. Zdarzało mi się jednak wyprzedzić siebie w swoim czasie, i to o dobre kilkadziesiąt lat. A było tak?
          Napisałem tekst dla Grzesia Marchowskiego, który zamierzał wystąpić na festiwalu w Krakowie. Miałem wtedy dwadzieścia lat i wydawało mi się, że choć niewiele o życiu wiem, to o pewnego rodzaju tzw. "osobistą refleksję na temat ogólnej sytuacji" pokusić się mogę. Grześ napisał do tekstu muzykę, a ja dzięki tej piosence odkryłem, że w Polsce nie ma wolności słowa.
          Piosenka spokojna, refleksyjna zdała się nie wadzić nikomu, a jednak? Bodaj Cisiu, czyli Krzysiu Jakobson, który robił wtedy za prezesa Żaka, powiedział mi, że są jakieś kłopoty z cenzurą i piosenka do Krakowa może nie pojechać. Wkurzyłem się i poszedłem do Domu Prasy, gdzie na III piętrze siedział srogi cenzor. Przedstawiłem i spytałem o co chodzi, a wtedy z ironicznie uśmiechniętych ust cenzora padło tylko jedno pytanie:
- A ten "Bóg by karać", to przypadkiem nie Pierwszy Sekretarz?
- Nie, a skądże - zapewniłem.
Cenzor przystawił na tekście pieczątkę "zwalniającą do publikacji", jednak nie do końca dał wiarę, bo wyszedł za mną na schody i rzekł:
- A ja wiem, że o ustrój chodzi, ale co mi tam. Niech będzie, że o Boga.
- O życie chodzi - odrzekłem i mógł Grześ piosenkę nieść przez wieś, aż do Krakowa.

krakow-grzegorz-marchowski.jpg

          Niewiele w tym Krakowie Grześ zwojował, a piosenka, choć refleksyjna, poszła w zapomnienie. Widać czas dla refleksji jest taki sam jak dla człowieka - "ciszą ucieka".
          I oto teraz, przypadkiem odtworzyłem sobie starą balladę. Można rzec, zrobiłem sobie prezent na Mikołaja, a że, jak na początku napisałem, swoje lata mam, to słuchając piosenki zacząłem się zastanawiać skąd wiedziałem? Skąd wiedziałem mając dwadzieścia lat, że "czas rozprzestrzenia zgubione słowa co nie umarły"? Jakie zmęczenie dwudziestolatka napisało tekst pięćdziesięciopięciolatkowi  Dzisiaj, gdy coraz częściej "zmęczeniem oczy przecieram" już wiem, że nic nie zostało "jak iść przed siebie w białą nadzieję".
          Eee?, to na pewno chodzi o śnieg na zimę. Nadzieje są przecież zielone. Cudów nie ma, chociaż - Idę zerknąć do butów.
NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY