26 lutego, 2011

Zamrożona i odmrożona piosenka o cyckach

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 21:39
          Pierwej tej zimy śnieżnie było, teraz mroźnie jest. Skuło lodem Zatokę Gdańską i niektórzy, ku oburzeniu współobywateli i mediów, ryzykując nie tylko swoim życiem, urządzają sobie po morzu spacery.

spacer-po-zatoce-gdanskiej-luty-20114-fot-andrzej-z-wwwtrojmistopl
fot. Andrzej z www.trójmiasto.pl

          Czytałem kiedyś, bodajże w gdańskim dwumiesięczniku "30 Dni", że gdy Bałtyk w dawnych latach zamarzał, to i do Szwecji konnym zaprzęgiem jeżdżono, zatrzymując się po drodze dla ogrzania, w stawianych co kilkadziesiąt kilometrów na zamarzniętym morzu, oberżach. A wędrówki zimą z Gdańska do Helu po lodzie były ponoć rzeczą drzewiej zwyczajną. Działo się tak dawno temu, kiedy lód nie był jeszcze produktem kiepskiej jakości przeznaczonym do jednorazowego użytku.
          Siedzę w domu i kończę czytać ciekawą, ciepłą i słoneczną powieść Ewy Gogolewskiej-Domagały pt. "Blondie$". Ewę, jeszcze jako Ewę Domagałę, poznałem w latach siedemdziesiątych na festiwalu w Krakowie. Była jego laureatką. Potem ta piękna dziewczyna o niezwykłym głosie gdzieś mi się na długie lata zapodziała. Gdzie była i co robiła w dużej mierze wyjaśnia jej książka, którą czyta się znakomicie. Czytam więc sobie o ciepłych krajach i tęsknię za wiosną. Czasem, gdy słońce przysiądzie na dachu mojego domu, zaczynają skraplać się sople wiszące nad oknem. Każda kropla z sopla, to moja uciecha.

zima-na-dachu

          Tak, jak uciechą było nagranie, które ostatnio dostałem. W tym samym czasie, kiedy poznałem Ewę Domagałę, poznałem w gdańskim Żaku śpiewające rodzeństwo - Anię i Zbyszka Szukalskich. Urok Ani i upór Zbyszka sprawił, że wkrótce potem, wraz z Markiem Prusakowskim napisałem dla Ani kilka piosenek. Wśród tych piosenek była, niby troszkę erotyczna rzecz pt. "Nie ze mną". Teraz rzecz tę odmroził i nagrał podczas koncertu w klubie Kwadratowa nowy zespół Zbyszka - Wolny Przedział. Tak dzisiaj, jak i wtedy piosenka traktowała o kobiecych priorytetach, zdrowym rozsądku i zimnych kalkulacjach. Mówiła, i mówi o tym, że często w kontakcie z kobietą mężczyzna nie ma szans. Przegra nawet z sukienką. Chłop może się zakochać, zauroczyć, wpaść w miłość po uszy, a i tak na ratunek nikt mu nie przyjdzie. Taki los wyślizganego. Stąd zresztą podobieństwo treści piosenki do sytuacji na zamarzniętej Zatoce Gdańskiej. W obu przypadkach człowiek zostaje na... lodzie. Siedzę więc w domu, palę w kominku, czytam książkę, słucham piosenki i...

kominek

próbuję sobie przypomnieć, jak to właściwie było, i czy było? Ze mną, czy nie ze mną?

PS. Moje wyjaśnienie treści piosenki "Nie ze mną" nie ma oczywiście nic wspólnego z tym, o czym tak naprawdę jest ta piosenka. 

20 lutego, 2011

W Paryżu, w Sopocie...

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 17:53
          Za dawnych czasów, gdy I sekretarz był królem, a PZPR królową Polski, wyjazd za granicę był marzeniem, najczęściej niespełnionym. O tym, że w snuciu marzeń o podróży np. do Paryża nie byłem sam, wiedziałem tak samo dobrze, jak to, że komuniści chcą ruszyć z posad bryłę świata. Dzięki Bogu nie ruszyli, ale też i ja nigdzie nie pojechałem. Ostatnio podczas lektury książki Adrianny Godlewskiej "Jestem, Po po prostu Jestem" dowiedziałem się o jej marzeniach z Paryżem związanych. Z tym, że Ada, mimo kłód rzucanych jej pod nogi, swe marzenia spełniała. Wyjeżdżała do Paryża wielokrotnie i jak się miałem okazję przekonać, francuskim włada równie pięknie, jak polskim, z tym, że gdy mówi po francusku, to prócz słów słychać w jej mowie jeszcze miłość do tego języka i wszystkiego co francuskie.
Ja w tamtych czasach zamiast starać się o wyjazd na stolicy francuskiej bulwary, napisałem o swoim marzeniu piosenkę. Muzykę do marzenia skomponował Zbyszek Rojek (na zdjęciu z 1974r,), nawet nagrał ją na płytę dla firmy MTJ. Piosenka nosi tytuł "W Paryżu nocą" i znajduje się na podstronie "Nagrania"

zbyszek-rojek-1974

         A potem piosenka była sobie bytem niewykorzystanym, aż kiedyś, w 1994 roku olsztyński, amatorski zespół KOTY, na jakimś przeglądzie typu: "Mikrofon dla wszystkich" naszą piosenką wywalczył sobie główny laur. Gdy wszystko się pięknie w Polsce pozmieniało i gdy bez problemów mogłem już pojechać do Paryża, to okazało się, że wcale mi się nie chce. Był taki wieczór latem, gdym zasiedział się w ogródku przytulnej knajpki w Sopocie i popijając nienachalnie gapiłem się na coraz bardziej krzywe dzieło mego przyjaciela Szotyńskiego Szczepana. Wtedy przyszło mi do głowy, że Paryż Paryżem, ale ja tu, całkiem pod nosem, na dodatek w każdej chwili i o każdej porze mogę mieć swój kawałek bulwaru, baru i hotelu, w którym pełno jest złotej muzyki. Wszak Sopot nocą na Monciaku, jak nic stawał się z każdą chwilą moim Paryżem.

krzywy_domek_noca_sopot-fot-robinia-bloxpl
fot.robinia.blox.pl
Wrona mi tylko jakoś nie pasowała... Zadzwoniłem do Zbyszka i zapytałem, czy przy wolnej chwili nie zaśpiewałby i nie nagrał u siebie w domu tego kawałka jeszcze raz, zmieniając słowo Paryż na Sopot. - I z tej wrony - poprosiłem - mewę mi zrób. Po jakimś czasie Zbyszek przysłał mi MP-3, którą nagrał wraz Mateuszem Iwaszczyszynem, jako kabaret Piosenki Smoothney. Nie do końca się zgadzam, że piosenka jest smoothna, ale przecież z powodu różnicy zdań nie będę namawiał Matusza, by wyrzekł się nazwy. Przesłuchałem demo, tylko dla mnie zrobione i okazało się, że w Sopocie i wszędzie indziej może być jak w Paryżu. Nie być, czy być w Paryżu - to dzisiaj jest tylko kwestia wyobraźni. 
12 lutego, 2011

Ostrzeżenie

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:01
         Zobaczyłem wczoraj w telewizji, jak sekretarz Karola Wojtyły, kardynał Dziwisz, wręcza dziennikarzowi TVN coś, co przypominało broszkę, w której podobno umieszczona została kropla krwi i kawałek szaty polskiego papieża. Dziennikarz TVN posłużył kardynałowi z Krakowa za listonosza do Roberta Kubicy. Natknąłem się na tę informację tuż po tym, jak wysłuchałem na żywo konferencji prasowej lekarza, który ostatecznie poskładał naszego kierowcę i powiedział, że wszystko poszło świetnie, choć na rezultaty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Oczywiście jasnym jest, że wręczenie podarunku z krwi i szaty musiało nastąpić dużo wcześniej. Zanim ogłoszono, że ze zdrowiem Kubicy jest lepiej. Najpierw pomyślałem, że choć to trochę makabryczne, to jednak, jako objaw troski, dość przyzwoite. Potem mi zaświtało, że gdy po pierwszej operacji było już jasne, iż Kubica przeżyje, taki podarunek przysporzy Kościołowi sympatii. I dobrze. Wszyscy się martwimy, więc Kościół ze swoimi owieczkami i baranami też ma prawo się troszczyć. A nie? Trzecia jednak myśl, jaka mi przyszła do głowy, była taka, że kardynał Dziwisz wykalkulował sobie, iż dość tanim kosztem wyreżyseruje cud. W wieczornych dziennikach TVP podawano już informację, że Dziwisz przekazał relikwie na prośbę Kubicy.
Tak, czy inaczej, Kubica wkrótce wyzdrowieje i będzie można głosić, że miał w tym swój udział Jan Paweł II. Po jakimś czasie nikt nie będzie pamiętał o lekarzu cudotwórcy i świetnym, małym, prowincjonalnym szpitaliku we Włoszech, a spora część naszego społeczeństwa, utwierdzana przez księży, zapamięta, iż to J.P.II sprawił, że Kubica wstał i poszedł. I jak się ma do tego komunikat

na tabliczce niżej:

ostrzezenie
fot. z netu
         I co teraz powie Jacek Kleyff, który rozbawił mnie w radio Tok-FM podczas audycji o cudach Jana Pawła II, gdy powiedział , że on też wierzy w cuda, niekoniecznie za sprawą J.P.II, ale wierzy, bo to cud, że znalazł wczoraj klucze, które zgubił trzy lata wcześniej.
04 lutego, 2011

Całkiem szybki Wolny Przedział

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 21:21
        Skąd wzięła się nazwa - nie wiem. Założyciel zespołu też nie do końca potrafi to wytłumaczyć. O co więc chodzi z tą nazwą? Jaka to kolej, jaki przedział, w jakim wagonie, w jakim pociągu - nie wiadomo. Wiadomo tylko, że jest wolny - Wolny Przedział.

wolny-przedzial-fot-b-radziszewska
fot.Barbara Radziszewska
          Nazwa brzmi jak zaproszenie, bo jak wolny, to od razu chce się wejść i siadać. W przedziale chyba najlepiej siedzi się przy oknie, więc jak się już usiądzie, to się chce jechać i patrzeć. Jechać, to w podróż. Dokąd? Jak podróż, to stukot kół, jak stukot kół, to rytm, jak rytm, to muzyka. Jak do muzyki dodamy słowa, to piosenka na drogę gotowa. Jak gotowa, to jechać, patrzeć i słuchać. Nawet się nie zorientowałem, ale od jakiegoś czasu, jako autor jadę w Wolnym Przedziale, diabli widzą gdzie.
          O założycielu zespołu Zbyszku Szukalskim i jego pomysłach już pisałem. Z opisanych wcześniej wydarzeń wynika, że dwóm starym kumplom przyszło do głowy, by, jak przed laty, jeszcze raz coś razem napisać. Gdy już powstała jedna piosenka, to raz, dwa, trzy i... nie wiedzieć kiedy powstały cztery nowe. Zbyszek do tych nowych piosenek dołożył kilka starych, zaprosił na próby kilka osób i dość szybko, to muzyczne ciasto urosło na tyle, że mógł z niego wypiec całkiem dobry zespół - Wolny Przedział. Nie udałoby się to jednak bez Ani Judyckiej - wokalistki o charakternym i stylowym głosie, która zastąpiła Dominikę Franiak, bez Arlety Rusieckiej - dziewczyny, której śpiew zachwyca i zniewala, a przede wszystkim bez Roberta Słuckiego, tego samego, który pomógł mi niedawno wybrać i kupić gitarę.

robert-slucki-fotisak
fot. isak
         Robert jest świetnym gitarzystą, muzykiem, który nasze piosenki wysmakował, dosolił, dopieprzył, ładnie przystroił i podał na muzycznej tacy jako całkiem smaczne potrawy. Jest ich dziesięć. Na każde z tych dań jest przepis i każda z tych potraw ma swoją historię. Kiedyś chciałbym te historie opowiedzieć, więc dzisiaj załączam tylko jedną z nich. Tekst, jak się łatwo zorientować, traktuje o nadopiekuńczości. W pierwotnej, oryginalnej wersji, słowa piosenki opowiadały o nadtroskliwej kobiecie, która chłopa swym matkowaniem doprowadzała do szału, ale w życiu bywa też tak, że to chłop na kobitę nadmiernie chucha i dmucha. O takim właśnie chłopie dzisiejszą piosenkę, która swą medialną premierę miała dwa dni temu w radiowej Trójce, śpiewa bardzo przystojna kobitka - Ania Judycka. Oczywiście wszelka zbieżność faktów i podobieństw do osób rzeczywistych jest w tej piosence kompletnie przypadkowa chyba, że... Muzykę napisał Zbyszek Szukalski, a tekst jest mój. Piosenka ( patrz Nagrania), którą śpiewa zespół Wolny Przedział opatrzona została tytułem: "Sweter włóż". Miłej podróży.

PS. Więcej o zespole można się dowiedzieć na stronie: www.wolnyprzedzial.pl 
31 stycznia, 2011

Boom w korespondencji - ciąg dalszy nastapił

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 19:29
         Ledwie wczoraj zamieściłem wpis o zespole BOOM, a już dziś, by zdążyć za biegiem wydarzeń, popełniam kolejny. Dzisiaj w południe od Żyraffy otrzymałem, zapowiadany wczoraj, "odchudzony" zestaw piosenek grupy BOOM. Oto one: - " Z szopką", "Kantata o Gdyni", "Dobry wieczór monsieur Chopin" i "Kronopio, czyli Kimkolwiek jesteś" 
          To nie wszystko. Janusz Lipiński przysłał dzisiaj odpowiedzi na pytania, które zadała Żyrafa. Oto list od Janusza:
Waldku i Żyraffo ! Po pierwsze przesyłam kolejne podziękowania za wspaniałe wpisy na blogu, a w załączeniu krótka bio Grupy Boom, co pewnie pomoże zapoznać się z faktami. Po drugie, dla tych których dawno nie widziałem, żebyśmy się nie minęli bez słowa na ulicy, przesyłam w miarę aktualne fot, tu zrobione późną jesienią w NYC.

janusz-lipinski-w-nowym-yorku-2010r

Po trzecie, teraz kilka słów o utworach śpiewanych, nagranych w Gdańsku. W trakcie Bazuny '73, 11.XI.1973 (od godz. 10 rano, jak zanotował Darek Dziadkiewicz) nagraliśmy w Studenckiej Agencji Radiowej następujące utwory: 1. "Kantata o miłości do Gdyni", słowa i muzyka Mirek Nawrocki, 2. "Kronopio", sł. i muz. Janusz Lipiński( to ten zaczynający się od słów: Kimkolwiek jesteś..., którego zwrotki napisałem w oparciu o moje swobodne tłumaczenie/adaptację wiersza Walta Whitmana "Do ciebie", a refren jest echem przeczytanej wtedy "Opowieści o kronopiach i famach" Julio Cortazara) 3. "Z szopką", muz. Janusz Lipiński do wiersza K.K. Baczyńskiego 4. "Spotkanie z Chopinem", muz. Janusz Lipiński do wiersza K.I. Gałczyńskiego (Fragment poematu NIOBE) 5. "Piosenka z egzaminu wstępnego", krótkie dzieło Mirka Nawrockiego Po czwarte: "Tanecznica" to utwór z muzyką Darka Dziadkiewicza do adaptowanego wiersza Leopolda Staffa. Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie a przy okazji chciałem powiedzieć, że szykuję (może jeszcze w tym roku) wydanie płyty z piosenkami Grupy Boom + książeczka ze wspomnieniami. Janusz Lipiński

          Ponieważ do maila Janusz dołączył biografię swojego zespołu, to postanowiłem, że otwieram dzisiaj na swoim blogu nowy rozdział, specjalnie dla BOOMu, mojego ulubionego zespołu. Wszystkich zainteresowanych historią zespołu BOOM, jak i tych, którzy chcieliby coś jeszcze od siebie dołożyć, serdecznie zapraszam na podstronę - Zespół Boom

30 stycznia, 2011

Napisała do mnie Żyraffa

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 22:43
          Z przyjemnością zauważyłem, że mój blog staje się powoli miejscem dla spotkań nie tylko z moją twórczością. Pod koniec grudnia napisałem: "...Jako fan zespołu BOOM, twórczości Darka i Janusza, o Baczyńskim nie wspomnę, myślę, że warto zachować w naszej pamięci, archiwach i wspomnieniach tę piękną balladę. Częstujcie się nią... Chodziło o bożonarodzeniową balladę zespołu BOOM - "Z szopką", którą dostałem od Darka Dziadkiewicza ( na zdjęciu poniżej, w dawnej siedzibie klubu BOOM w Warszawie, po lewej i na fotografii w ramce po prawej).

z-lewej-darek-dziadkiewicz

          Zaraz potem Janusz Lipiński - drugi założyciel grupy BOOM - podesłał mi jeszcze dwa inne nagrania tej samej piosenki. A dzisiaj... Dzisiaj w tej sprawie napisała do mnie Żyraffa, czyli Małgosia Zysnarska. Za Chiny nie pamiętam kiedy i gdzie poznałem Żyraffę, ale cieszę się, że ją znam, i to znam chyba od czterdziestu lat, choć ona tyle jeszcze chyba nie ma. Oto dzisiejszy list od Żyraffy:
Witam Trafiłam dziś - przypadeczkiem całkowitym - na Twojego bloga. Postanowiłam uzupełnić historię piosenki "Z szopką" o jeszcze jedno nagranie - oryginalne wykonanie grupy BOOM z roku 1973. Zdążyłam na ostatnią chwilę, bo tradycyjny okres kolędowy kończy się 2 lutego :-) Od jakiegoś czasu maniakalnie szukam nagrań ze starych Bazun (nowszych zresztą też). Przy okazji trafiłam na kilka piosenek BOOM-u, najprawdopodobniej nagranych na Politechnice Gdańskiej lub w Studenckiej Agencji Radiowej przy okazji Bazuny 1973. W załącznikach znalezione wykopaliska, możesz je przekazać autorowi - wygląda na to, że on ich nie ma... A przy okazji - równie maniakalnie staram się ustalić autorów piosenek, a nie wiem, czyjego autorstwa są "Kimkolwiek jesteś", a także "Tanecznica" i "Jak przygoda to przygoda" wykonywane przez BOOM na Bazunie. Chciałabym ocalić od zapomnienia stare piosenki, a także ich twórców - a wiadomo, że ponad trzydzieści lat temu nie specjalnie się do tego przykładano. Może więc u źródełka dało by się ustalić autorów? Pozdrawiam :-) Gośka 'Żyraffa' Zysnarska zyraffa7@wp.pl        

          Ponieważ boomowcy zaglądają na mój blog, więc dla nich, dla siebie i dla wszystkich pobrałem treść listu, jaki i załączniki. Chciałem przekazać to wszystko dalej, oficjalnie i otwarcie na mojej stronie. Niestety, załączniki są za duże, jak na mój blog i on nie chce ich przełknąć. Tylko jedna piosenka, krótka i frywolna (!), bez problemów wskoczyła na stronę i tę przedstawiam -"Piosenka z egzaminu z języka polskiego"
         Do Żyraffy mam prośbę - Małgosiu, prześlij mi pozostałe piosenki jeszcze raz, ale w bardziej skondensowanej paczce. Jako PS dołożę do tego wpisu i Twoja korespondencja z grupą BOOM, via mój blog, będzie w komplecie. Wstyd się przyznać, ale nijak nie umiem tych MP-3 uczynić pojemnościowo mniejszymi. Za to rozczarowanym i oczekującym dołożę dzisiaj jeszcze jedną, znakomitą piosenkę Boomu, którą w 1995 roku Małgosia Prajzner nagrała wraz z Januszem Lipińskim pt. -"Ta kobieta tak dumna" 

21 stycznia, 2011

Horoskop Tyma (z dopiskiem)

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 13:46
          Zacny przyjaciel mój, dziennikarz, dokumentalista i pisarz z Olsztyna - Tadeusz Prusiński...

tadziu-prusinski-pisarz-z-olsztyna

...przysłał mi dzisiaj "Horoskop wg.Tyma". Po prawdzie styczeń już się kończy, ale kto by nie chciał wiedzieć, co go w Nowym Roku czeka? Szczególnie, gdy tę przyszłość przewiduje tak wielki Wróż, jak Stanisław Tym. Tak i zabrałem się zaraz do lektury, uwagę swą kierując przede wszystkim na to, co gwiazdy mówią o mojej rodzinie.
          Niestety, nie gwiazdy, ale jedna gwiazda, gwiazda Tym, nie przyszłość, ale teraźniejszość, nie wróżba, ale opis charakteru. I to jaki opis!
Oto mój horoskop według Tyma:
Panna 24.VIII - 22.IX Merkury Panna to najgorsza swołocz. Sama nie zje i drugiemu nie da. Zakłamana szantrapa - jedną ręką pisze, a drugą ręką ściera. Więc nawet nie wiadomo, co ta łajza napisała. Panna, gdyby mogła, to by cały świat w łyżce wody utopiła - takie skąpiradło. Spod znaku Panny: Hitler, Goebbels, Pinochet, Stalin, Lenin, bin Laden i Pol Pot.
Horoskop Asi:
Koziorożec 22.XII - 20.I Saturn Koziorożec jest wyjątkowo abominacyjny. Zawsze się ślini. Udaje przed tobą przyjaciela, ale tylko po to, żeby cię okraść lub oszukać, a praktycznie i jedno, i drugie. I jeszcze ci żonę lub męża zbałamuci, szczególnie gdy masz żonę lub męża Pannę albo Byka. Koziorożec, gdy już nie ma kogo oszukać, to od samego siebie pożyczy sto złotych i nigdy nie odda. Kłamie nawet wtedy, gdy mówi "dobranoc". Spod znaku Koziorożca: Hitler, Goebbels. Pinochet, Stalin, Lenin, bin Laden i Pol Pot.
A to horoskop mojego syna:
Ryby 20.II - 20.III Neptun i Jowisz Ryby to chodząca nieuczciwość i korupcja. Ryby czują się u Wodnika jak karaluchy, mole i przędziorki. Mówi się, że rybka lubi pływać. Owszem, ale tylko w przemycanym alkoholu, na którym społeczeństwo straci, a Ryby zarobią brudne pieniądze, które upiorą i wydadzą na wódę. Upiorą u Wodnika, bo to dobrana para, czyli trójkąt: Ryby - Wodnik. Ale Ryby gorsze. Spod znaku Ryb: Hitler, Goebbels, Pinochet, Stalin, Lenin, bin Laden, Pol Pot.
          No, to już wiem, jak i co... Dzięki Tadziu. Zapowiadają powrót zimy. Choć u mnie śnieg do końca nie zszedł był, to ja już z łopatą w ręku szykuję się na nowe zawieruchy i zawieje śnieżne, a jak śnieżne, to... Teraz ja przepowiem.
Na śnieżną zawieję, gdy wokół zimowa zadyma, to wciąż najlepsza jest autorstwa mego: "Mina Tyma"

  

I to ma sens!!!

dopisek 22.01.11
          Na prośbę przyjaciół informuję, że Stanisław Tym urodził się 17 lipca w Małkini i nie wiem dlaczego w swoim horoskopie przypisał się do znaku Wagi:
.Waga 23.IX - 23.X Merkury Waga to odwaga, wdzięk i inteligencja. Duża wrażliwość. Waga jest samodzielna i opiekuńcza. Urodzeni pod znakiem Wagi to ludzie odpowiedzialni i pracowici, zorganizowani i godni zaufania, wszystkie swe talenty poświęcają dla dobra ogółu. Wagi są mądre, szczere i uczciwe. Waga ma tak, że gdyby kogoś oszukała, to by się ze wstydu spaliła. Oszczędna dla siebie i szczodra dla innych, oto cała Waga. Spod znaku Wagi: Kościuszko, Szopen, Beethoven, Cervantes, Washington, Kopernik, Czajkowski, Einstein, Miłosz, Szymborska, Wolszczan, Małysz, Curie-Skłodowska, Szekspir, Wieniawski, Chrobry... i Stanisław Tym.
A także Tadeusz Prusiński

12 stycznia, 2011

Rozśmieszyć Pana Boga

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 19:33
          Nowy Rok przywitał mnie byle jak. Spojrzał, huknął, błysnął, upił i ukołysał do snu. Bym spotkania nie zapomniał zostawił mi na pamiątkę kaca i ból głowy. Ponieważ jedyną, wielką zasługą roku ubiegłego było to, że był i się skończył, a moją, że go przeżyłem, więc do Nowego Roku, jak znaczki na listy przyklejam nowe zamiary. Mówią, że jeśli się chce rozśmieszyć Pana Boga, wystarczy mu opowiedzieć o swoich planach. W żaden sposób nie chciałbym być przyczyną szyderczego śmiechu Pana na Niebiesiech, ale prywatnie i na własny użytek, nie biorąc przed Wiekuistym żadnej odpowiedzialności, snuję sobie nad głową dymki nieśmiałych myśli o tym, czego bym chciał jeszcze. Jest w Gdyni taka uliczka, która od dawna mnie frapuje.

moja-zima-w-gdyni2

          Teraz jest to krótka, ślepa, asfaltowa uliczka, na dodatek o tej porze zasypana śniegiem. Uliczka nie do przejścia i nie do przejechania. Kiedyś była to przejezdna, szutrowa droga, dobra od wiosny aż po jesień do spacerów i przechadzek. Choć tajemnicza, zawsze była pełna powabu i uroku. Niby leży na uboczu a jednak jest prawie w centrum. Niby jest w centrum, a jednak mało kto ją zna i kojarzy. Mało też kto wie, że uliczka ta kryje w sobie dość ciekawą historię, która wciąż jeszcze się pisze. Znam tę historię i mam nadzieję, że jeden z końcowych jej rozdziałów napisze się jeszcze w tym roku, a potem, gdy rzeczy się dopełnią, będę mógł te dzieje zacząć opowiadać. Mam też nadzieję, że jak w porządnej sadze, koniec tej historii nie będzie oznaczał końca powieści. Wręcz przeciwnie, myślę, że zakończenie jednego wątku rozpocznie drugi. Może stanie się tak, że jak wątek się zmieni, to główni bohaterowie ocaleją i historia dziać się będzie mogła dalej.
          Tego sobie w Nowym Roku najbardziej życzę, choć planując powieść wcale nie chcę rozśmieszyć Pana Boga i nikomu tego też nie życzę.
24 grudnia, 2010

Niech będzie błoga i hojna

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 21:38
          Niech się Wam, Kochani przydarza, co najlepsze, niech się Wam bezmiar szczęścia rozleje na przyszłość, niech się Wam w zdrowiu żyje rozsądnie i niech w szaleństwie trwa Wasza miłość, i będzie jak skała...

skala

          Wszystkiego bardzo dobrego życzymy Wam w Święta i Nowy Rok, a Wigilia dzisiaj niech będzie błoga i hojna. . Asia i Waldek Chylińscy
18 grudnia, 2010

Z szopką

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 21:52
          Przesyłam w załączeniu 3 x mp3 z różnymi wersjami utworu "Z szopką" do wiersza K.K. Baczyńskiego. Pierwszy to stara wersja, tak jak ją ułożyłem i zanotowałem na magnetofonie Tonette w 1974 roku. Teraz trochę podczyściłem i można się zapoznać prawie z "oryginałem". Choć jesli chodzi o lata, to muzykę ułożyłem trochę wcześniej, chyba w 1972 roku. Druga wersja z 1995 roku, to nagranie z Sulejówka, gdzie śpiewamy ją z Darkiem i Mirkiem Nawrockim, czyli tak jak wiele lat wcześniej w Grupie Boom. Jak usłyszycie, jest bardzo podobna do wersji oryginalnej. Trzecia wersja to zupełnie inaczej zrobiona piosenka z "Ptaków Powrotnych", w wykonaniu Basi Raduszkiewicz. Pozdrowienia Janusz Lipiński
          A było tak. Od słowa do słowa, od maila do maila i w korespondencji mojej z Darkiem (BOOM) Dziadkiewiczem pojawił się wątek świątecznych piosenek. Od nuty do nuty, od dźwięku do dźwięku i do naszej wirtualnej rozmowy przyłączył się Janusz (BOOM) Lipiński. Ledwo się przyłączył i zaraz na "stole" pojawiły się trzy nagrania jednej piosenki.

zespol-boom-janusz-lipinski-pierwszy-z-lewej

          Spotkałem się wczoraj z Januszem w Gdańsku. Przyjechał z Warszawy, bo wciąż ma nad morzem interesy. Mieliśmy mało czasu, więc postanowiliśmy spotkać się w hotelu Posejdon w Jelitkowie, gdzie ja, jak co roku dzieliłem się opłatkiem z kolegami ze Stowarzyszenia "Czerwonej Róży". Gdy Janusz przyjechał przedstawiłem go Rysikowi Markowskiemu, który szalenie dba o pamięć Bazuny, na której BOOM w 1972 podbił serca publiczności i siedliśmy sobie z boku. Nie widzieliśmy się niemal rok, więc było o czym rozmawiać, ale gadaliśmy przede wszystkim o nowych projektach muzycznych Janusza, które po płycie "Ptaki Powrotne" zasłaniają mu niemal cały horyzont osobistych pasji. Wspominaliśmy, jak jeszcze niedawno razem siedzieliśmy w studio nad moim pomysłem.

ja-z-januszem-lipinskim-z-prawej-w-studio

        Ani się człowiek obejrzał, a minęło od tamtej pory kilka lat. I znów jest zima, i znów idą Święta, i znów się nucą kolędy, pastorałki i wszystkie inne świąteczne frazy. Zastanawiałem, którą z wersji tej boomowej piosenki pokazać, postanowiłem jednak, że podzielę się wszystkimi wersjami, jakie dostałem od Darka i Janusza. Mnie najbardziej podoba się nagranie... A nie, nie powiem. Niech każdy, kto zechce wysłuchać trzech wersji jednej piosenki, sam sobie wybierze tę najlepszą. Uwaga na trzecie nagranie (!), w wykonaniu Basi Raduszkiewicz, która pochodzi z mojego ukochanego, jak Sopot, Gdańsk i Gdynia, miasta Olsztyna. Oto nagrania: Z szopką - wersja z 1974 roku w wykonaniu Janusza Lipińskiego

darek-dziadkiewicz-i-zespol-boom1

Z szopką - wersja z 1995 roku w wykonaniu reaktywowanej grupy BOOM

barbara-raduszkiewicz

Z szopką - wersja z 2009 roku w wykonaniu Basi Raduszkiewicz. Jako fan zespołu BOOM, twórczości Darka i Janusza, o Baczyńskim nie wspomnę, myślę, że warto zachować w naszej pamięci, archiwach i wspomnieniach tę piękną balladę. Częstujcie się więc nią, czyniąc starania, by Wam w Święta niczego nie zabrakło.
NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY