24 stycznia, 2007

Panie Deblessem

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 22:15
          Od wczoraj mój samochód śpiewa "Niebieską piosenkę". Pisałem wcześniej o kłopotach związanych z nabyciem płyty "Gitarą i piórem 3". Wczoraj udałem się do MPiKu w Sopocie, który mieści się na Monciaku, tuż obok "pokręconego" domu i odebrałem zamówioną dwa tygodnie temu płytę.          Panie Deblessem. To dobra płyta. Nie nudzi, nie męczy, a cieszy. Już dla samej "Niebieskiej piosenki", która mnie za gardło ściska za każdym razem, gdy ją słyszę, warto mieć tę płytę. Swoją drogą Grzegorz Tomczak to czarodziej. Na mnie jego czary działały zawsze, tak jak krakowskość Jana Kantego i "Pod Budą".
          Niby nic, takie zestawienie obok siebie piosenki "Szczególnie przytulnie" i "Niebieskiej piosenki", a to jakby w pięciu minutach prawie całe życie dwojga ludzi streścić. Gdy zaś w grę wchodzi Jacek Kleyff... otwieram trzeci wymiar wrażliwości. Są i słabostki, lecz cóż... nie ma kolców bez róż.
20 stycznia, 2007

Srebrnozłoty dzień

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 18:23
         Srebrzy się dzisiaj. Mokre, popielate powietrze liże ulice, drzewa i dachy. Przylepiam nos do szyby, zerkam w niebo, a tam sama srebrzystość. Do wieczora wszystko zszarzeje, ale ja już jestem gotowy na wieczór. Napaliłem w kominku i błyskami ognia ozłacam ściany. Siedzę wśród tych refleksów z gitarą i przypominam sobie stare piosenki. Tadeusz Buraczewski - gdyński satyryk zaprosił mnie do Gdańska na wspólny koncert, na którym ma też pojawić się rozśpiewany lekarz - Marek Prusakowski. Zapewne będzie to coś w rodzaju spotkania starych przyjaciół. Siedzę więc w domu i ćwiczę palce.
          Dawno nie grałem. Ostatni raz występowałem równo rok temu w Berlinie. Grałem tam w koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziwne, ale nie lubię występów. Nigdy za koncertami nie przepadałem. Uwielbiałem całą atmosferę wokół sceny, przepadałem za długimi, nocnymi spotkaniami po koncertach, cieszyłem się na wszystkie nowe znajomości, ale wyjście na scenę było dla mnie zawsze ciężkim przeżyciem. Teraz też tak będzie. Trema.
          Złocą się wspomnienia w srebrny dzień. Ech, przypomniałem sobie jak w 1983, a może 1984 roku siedziałem w krakowskich "Jaszczurach" z Wojtkiem Belonem i Jackiem Kleyffem. Było koło południa i obowiązywał do trzynastej godziny zakaz sprzedaży alkoholu. Popijaliśmy więc mocną herbatę z "prądem", gdy obok pojawił się nagle znajomy Wojtka i zapytał czy mamy ochotę odwiedzić hejnalistów na wieży Kościoła Mariackiego. Nie wiem jak jest teraz, ale w tamtym czasie to była niebywała okazja. Chęć wyraziliśmy, ale po trzynastej. O trzynastej trzydzieści pod drzwiczkami wiodącymi ku schodom wieży czekał na nas Pan Strażak. Zaopatrzeni w niezbędne akcesoria, schodek po schodku wdrapaliśmy się na szczyt. Na górze czekał na nas jeszcze drugi Pan Strażak. Gdyśmy się już przywitali, rozejrzeli i polali, zrobiło się miło. My Panom Strażakom coś tam o sobie mówiliśmy, a Panowie Strażacy w zamian też nam różne ciekawostki ze swojej służby opowiedzieli. Nie wiedzieć kiedy staliśmy się kamratami.

wojtek83.jpg

          I tak nadeszła godzina czternasta. Gdy jeden z Panów Strażaków otworzył okno i przyłożył trąbkę do ust, Wojtek stanął obok niego z butelką i lejąc do szklanki wypowiedział takie oto słowa - Jak Pan długo będzie grał, tak ja długo będę lał. I lał. Nalał prawie pełną szklankę. Hejnalista zamknął okno i wypił. Przy drugim oknie Wojtek swoje zaklęcie powtórzył i nalało się trzy czwarte. Przy trzecim już tylko połowa, a hejnał znacznie przyspieszył. Przy czwartym Pan Strażak już nie zagrał. Otworzył tylko okienko i pomachał zgromadzonym na dole wycieczkom, bo taką mieli z przewodnikami odwieczną umowę.

Jacek Kleyff.jpg

Gdyśmy schodzili z wieży Kleyff uśmiechając się pod nosem rzekł - No i patrzcie, nie trzeba Tatarzyna.
          Powoli mgłą zachodzi srebrny dzień. Srebrny jak ryby w wiadrze, które Radek (mój syn) latem złowił w kaszubskich jeziorach.Srebro-złocą się teraz dni i wspomnienia.
14 stycznia, 2007

Widoki

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:31
          Widoki to w życiu rzecz ważna. Bez widoków wszystko traci sens. Brak widoku, to jak brak nadziei. A nadzieja, choćby i beznadziejna pomaga trwać, wytrwać i przetrwać . Beznadziejne trwanie także wymaga widoków. Jeżeli widoki to nadzieja, a nadzieja swój sens jest w stanie zaznaczyć tylko w trwaniu, to znaczy, że należy trwać, by mieć widoki. Gdy się widoki skończą można przestać trwać.
By mieć widoki należy założyć, że istnieje przyszłość. Po tym założeniu automatycznie zaczynamy przynależeć do klubu optymistów, a więc nabywamy prawa do widoków. Prawo do widoków, to jednak nie to samo, co same widoki. Widoki należy sobie uzmysłowić, zaplanować, bądź na nie zapracować. Oczywiście trzecie rozwiązanie jest najbardziej bolesne, ale najpewniejsze.
          Z uzmysłowionymi widokami najlepiej udać się do kolektury Lotto. Z widokami zaplanowanymi należy się nosić - poprawiać sobie samopoczucie zostawiając jednocześnie miłe uczucie niedosytu. Wypracowane widoki, to najczęściej zwieńczenie uzmysłowienia i zaplanowania, choć bywa, że tyrasz bez widoków, a one jednak się pojawiają. Bywa też na odwrót ( to nawet częściej ), że tyrasz z widokami, a po robocie się ściemnia i nic nie widać. Zakładam jednak, ze widoki przynależą się każdemu, kto tylko założy istnienie czegoś tak nienamacalnego, jak następna chwila.
        Mój dom stoi na wzgórzu. Przy ładnej pogodzie widzę nie tylko panoramę Gdyni ale i półwysep helski. Gdy kupowaliśmy działkę mieliśmy widoki na dom. Gdy budowaliśmy dom mieliśmy widoki na wyprowadzenie się z ciasnej, blokowej klitki, a gdy już ten dom postawiliśmy, to okazało się, że mamy czasami widoki na Jastarnię.

Widok z okna-400.jpg

         Dzisiaj w Gdyni wiatr głowy urywa. Chmura goni chmurę i szarość deszczem zacina. Są widoki na brak widoków.
Z tego wszystkiego należy wysnuć wniosek taki, że nie należy tracić głowy z powodu braku widoków. Należy tylko założyć, że istnieje przyszłość.


07 stycznia, 2007

Wiersz otwarty do Tadeusza

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:16
tadziu-prusinski-pisarz.jpg

          Poruszył mnie dzisiaj swoim listem przyjaciel jeszcze z czasów studiów, dziennikarz i pisarz, Tadeusz Prusiński. List osobisty, więc nie przytoczę, ale odpowiem mu "listem otwartym", a właściwie "otwartym wierszem".  Może jeszcze komuś się przyda.

Przecież wiesz
Że w chwilę kończy się wszystko I słowo i wiersz
Wszystko jest kwestią czasu
Nieodwołalnie rozpływa się rzeka
W morzu nieskończonego biegu i falowania
A Ty masz czekać
Na brzegu
I ożywać przy każdej fali u stóp
Ty masz czekać cierpliwie na nieodwołalne
Odwołanie wody
Ty masz trwać w nadziei
Że może istnieje jeszcze inna rzeka
Inne morze

Trwaj i czekaj nagrody

Zatoka 7-01-07.jpg
03 stycznia, 2007

Na pogodne dni

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 01:35
         Są ludzie, są miejsca i są rzeczy, które w sposób niewytłumaczalny przynoszą szczęście. Z pewnością każdy ma kogoś takiego lub coś takiego, co przynajmniej w wyobraźni, a czasem w rzeczywistości rozpoczyna szczęśliwy ciąg zdarzeń, powoduje niespodziewaną zmianę na lepsze, albo zapowiada w najbliższej przyszłości dużą wygraną. Ja mocno wierzę, chyba nawet jestem pewny, że wokół mnie są ludzie, rzeczy i miejsca, które nie tylko zapowiadają, czy dają nadzieję, ale sprawiają, że bywam szczęśliwy. Na koniec 2006 roku, dzień przed Sylwestrem, odwiedziła nas Beata Bartelik z mężem Jackiem Jakubowskim. Ot, zadzwoniła, spytała czy jesteśmy w domu i powiedziała, ze wpadną i... wpadli. Historia znajomości z Beatą częściowo opisałem w "Kilku słowach o sobie", więc kto chce może przeczytać. Mimo, że mieszkamy od siebie niedaleko, spotykamy się rzadko. Trybiki obowiązków w maszynie naszej codzienności nie mają zbyt wielkiego luzu, stąd każda wizyta, czy spotkanie, to wydarzenie.

Beata Bartelik podczas koncertu.jpg

          Dla mnie Beata to nie tylko wspaniała kobieta o cudownym głosie. To nie tylko szczęściara, którą Najwyższy obdarzył urodą i wieloma talentami, ale także ktoś kto przynosi szczęście. Gdy ją spotkałem pierwszy raz i gdy mnie zauroczyła głosem powstała piosenka "Sen na pogodne dni" ( szukaj w nagraniach ), dzięki której przeżyłem później wiele pięknych dni. Potem szczęście Beata przynosiła Jackowi. Gdy się pobierali nie mieli nic. W dość krótkim czasie, wzajemnie się uszczęśliwiając, dorobili się dwóch synów, domu, stada zwierząt i sfory przyjaciół. Oboje są muzykami, oboje są pracowici i przedsiębiorczy. Patrzeć, podziwiać, zazdrościć i naśladować. Między innymi dzięki Beacie niektóre piosenki na płycie "Słowa" brzmią tak jak brzmią, a brzmienie to wzrusza nie tylko mnie. Gdy sobie tak siedziałem na przeciwko Beaty popijając z kubka herbatę, pomyślałem, że to nie może być przypadek. Beata - myślałem - przynosi szczęście, a jutro zaczyna się nowy rok z "siódemką" na końcu cyfr. Coś w tym musi być...         Po wizycie położyłem się spać. Sen, który przyszedł był snem na pogodne dni, które przyjdą wraz ze styczniem, lutym, marcem...
31 grudnia, 2006

Wszystkiego co dobre i najlepsze

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 13:53
roze-dla-asi.jpg W 2007 roku życzę wszystkim odwiedzajacym moja stronę wszystkiego co dobre, lepsze i najlepsze. Byście w zdrowiu żyli szczęśliwi, pogodni i pewni jutra. Oby Wam się układało jak po sznurku i by Was wiosna, jako i mnie, cieszyła już w grudniu.
17 grudnia, 2006

Karp po polsku w szarym sosie

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 15:29
          Dwa, a może trzy lata temu, do naszego sklepu często zaglądał starszy pan, który przynosił do odbicia na ksero swoje grafiki. Najczęściej były to rysunki przedstawiające gdańskie zabytki, czasami żaglowce, często portrety koni. Przy każdej wizycie ucinaliśmy sobie krótką pogawędkę na aktualne tematy. Miło się ze starszym panem rozmawiało, bo jego uprzejmość, erudycja i ład w wypowiadanych kwestiach czyniły z dialogu rodzaj sztuki, przyjemność. Kiedyś, przed świętami, ów pan, gdyśmy rozmawiali o świątecznych potrawach, powiedział mi, że karpia na każdym stole polska rodzina zawdzięcza jego pradziadowi, który zwał się Dziechem.  Czy Dziechem starszy pan nazywał Adolfa Gascha, który w Kaniowie faktycznie wyhodował niezwykłego karpia, czy coś się starszemu panu pomyliło, bo Gasch dożył tylko 75 lat, tego się pewnie już nie dowiem, gdyż starszego pana od dawna nie widuję. Coś w tym jednak musiało być, bo niby skąd nagle u poważnego człowieka taka opowieść.
          Karp do Europy - wynikało z opowieści - zawitał pod koniec XII wieku. Ponoć sprowadzili go krzyżowcy. Karp jest rybą azjatycką, ale i hodowlaną, stąd występuje w odmianie indochińskiej, daleko-wschodniej, środkowo-azjatyckiej i europejskiej. Jest rybą ciepłolubną, więc uwielbia miejsca nasłonecznione, porośnięte, i najbardziej takie z mulistym dnem. Żywi się właściwie wszystkim, od planktonu przez owady i ślimaki do nasion roślin. Można rzec, że żyje żywiąc się rzeczywistością. Może żyć do 40 lat osiągając w tym czasie 1 metr długości i wagę ponad 30 kilogramów. Ten nasz karp, którego według przepisów "sprawiamy, a następnie dokładnie myjemy...", odławiany jest po dwóch, trzech latach hodowli. Waży wówczas około 1,5 kilograma i ma najlepszy, ponoć królewski smak.
          Mimo, że karp w zamożniejszych domach, jako potrawa był znany od średniowiecza (pierwsze stawy hodowlane zakładali Cystersi), to dopiero w XIX wieku stał się powszechnie uznany jako główne danie na wigilijnym stole. - A wszystko to dzięki mojemu pradziadowi - kontynuował potomek Dziecha - który pod koniec XIX wieku w Kaniowie koło Białej Krakowskiej założył hodowlę i wyhodował karpia królewskiego, zwanego inaczej lustrzeniem. Kiedy go pierwszy raz pokazał w 1880 roku w Berlinie na wystawie rolniczej, publika ponoć wpadła w zachwyt. Taki to był piękny i duży karp. Przodkowi - kończył mój klient - karpie nie tylko przyniosły fortunę, ale i zdrowie, bo mój pradziad zmarł na trzy dni przed swoimi setnymi urodzinami.
          Starszy pan, czyli pan Garlicki, już nie przychodzi do naszego sklepu. Przed rokiem wpadł się pożegnać mówiąc, że przenosi się do Gdyni. Zostały po nim wspomnienia i opowieść o karpiu. A może o pradziadku? Nieważne, na jedno wychodzi.


fot. http://zpamietnikapiekarnika.blox.pl/2011/11/Karp-w-szarym-sosie.html
          Przepisów na karpia jest bez liku. Jest karp w galarecie, po żydowsku, na niebiesko, po węgiersku, czeski karp na ostro, karp w pomidorach, w pomarańczach, z pieczarkami, po tajsku, smażony, pieczony i zapiekany, karp w winie białym i czerwonym, saute i w cieście. Jest też: Karp po polsku w szarym sosie. U nas wszystko jest w szarym sosie, to w jakim sosie ma być karp Dziecha zwany królewskim?

Karp po polsku w szarym sosie - przepis

Składniki: 1 karp i włoszczyzna ( bez kapusty ). Najlepiej gotować w garnku do ryb z wkładem. Krew z ryby, 4 dkg. masła, 3 dkg. mąki, 3/4 l. wywaru z jarzyn, 1/8 l.wina czerwonego, 4-5 dkg. piernika, sok z cytryny, 2 dkg. cukru na karmel, 2 do 3 dkg. rodzynków, 2 do 3 dkg. migdałów. Po zabiciu ryby zebrać krew do naczynia, dodać 1/2 łyżki octu. Sprawioną rybę dobrze wymyć. Zagotować wywar z włoszczyzny. Włożyć rybę na wkład, a następnie do garnka i gotować w wywarze ok. 30 min. Wyjąć z wkładem, zsunąć na półmisek, położyć w ciepłym miejscu, skropić wywarem i przykryć. Wywar odparować do 3/4 litra.

Szary sos: Przyrządzić zasmażkę: masło rozgrzać, dodać zrumienioną mąkę, zmieszać, rozprowadzić wywarem i winem, dodać krew, zagotować. Piernik pokruszyć, zalać 1/4 l. wywaru, rozgotować, przetrzeć, włożyć do sosu. Dodać zrumieniony cukier (karmel) i sok z cytryny. Zagotować, włożyć opłukane rodzynki i sparzone, pokrojone w paseczki migdały. Rybę zagrzać w piekarniku, a następnie polać gorącym sosem. Sos szary można też zrobić bez krwi i bez piernika.
Smacznego.


12 grudnia, 2006

Nawalony Miś

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 22:35
          Dzisiaj sam spróbuję "wkleić" zdjęcie. To moje drugie podejście, ale dzięki Marcinowi może się uda. Ponieważ zbliża się czas prezentów "wkleję" dzisiaj zdjęcie, które zrobiłem w naszym sklepie Nawalonemu Misiowi. Chyba z miłości taki nawalony. Ładny?

nawalony-mis.jpg
 
Udało się! 
07 grudnia, 2006

Zdzira

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 23:28
          Wczoraj miałem szczęśliwy dzień. Ot, po prostu - dobry dzień. Dzień dobrych chwil i dobrych wiadomości. Dla takich dni biegam czasem tygodniami po ścieżce wokół codzienności klombu. Wyszła płyta. Czwartego grudnia wyszła płyta "Gitarą i Piórem 3 ". Płytę wydała radiowa "Trójka", a "skomponował" ją Janusz Deblessem. O tym, że na płycie znajdzie się piosenka, którą z Grzegorzem Marchowskim napisałem dla jego córki Magdy, a którą zaaranżował i nagrał Wacek Juszczyszyn z "Wolnej Grupy Bukowina" ( jest w na mojej stronie w Piosenkach - Nagraniach ) pt. "Szczególnie przytulnie", wiedziałem już od jakiegoś czasu. Wczoraj jednak, w internecie, naocznie przekonałem się jak płyta wygląda i kto tam, prócz Magdy, śpiewa. Uhmmm... Same znakomitości, a Magdy piosenka wśród nich... jako trzecia. Jakie to ważne miejsce na płycie uświadomił mi niedawno Andrzej Donarski z "MR. ZOOB", gdyśmy układali kolejność piosenek na jego płytę. Ponoć " pozycja trzecia", wśród przypadkowych słuchaczy, rozstrzyga o tym czy słuchać dalej czy nie. Nie mam pojęcia czy Janusz zna tę teorię, ale jeśli nawet przypadkowo " Szczególnie przytulnie" umieścił na pozycji "trzeciej", to świetnie, bo to miluchna piosenka i pozytywna, a jak wiadomo... "trójka" rozstrzyga... Czuję, że płyta będzie miała powodzenie. Oby.
          A wieczorem Biblioteka na Żabiance ( to dzielnica Gdańska ) zaprosiła mnie bym był kimś w rodzaju gospodarza na wieczorze autorskim poetki Bożeny Ptak. Nie mnie oceniać jak mi poszło, ale chyba wywiązałem się jakoś z tego zadania, bo do domu wróciłem cały. Bożena mnie nie zabiła.

ptak.jpg

          Bożena to poetka, tekściarka, nauczycielka, żona, no i matka. Z moich wiadomości wynika, że we wszystkich tych rolach czuje się znakomicie. Wczorajszy wieczór odbył się z okazji wydania Jej szóstego tomiku wierszy. Biblioteka zaprosiła mnie zapewne z tego powodu, żem z Biblioteką zaprzyjaźniony, ale też i dlatego, że z Bożeną także w przyjaźni żyję. Z Ptak Bożeną znamy się od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Boże, jak to brzmi - ubiegłego wieku. Spotkaliśmy się w gdańskim Kole Młodych ZLP. Mieliśmy wtedy po dwadzieścia kilka lat i pisaliśmy wiersze. Kiedyś w odpowiedzi na wiersz Bożeny napisałem piosenkę pt. "Odpowiedź poetce Bożenie Ptak", która zaczynała się od słów ... Bez wojny wódkę pijemy... . Potem przyszła wojna w płaszczu Stanu Wojennego i wszystko się pozmieniało, chociaż refren mojej piosenki cały czas był i jest aktualny - " A jednak nie przeminiemy tak sobie / Chociażby w naszych nekrologach puste słowo stało przy pustym słowie...". Potem żyliśmy biednie i bogato, nudno i atrakcyjnie, z przygodami i bez przygód i teraz... spotkaliśmy się wczoraj i okazało się, że mamy ponad pięćdziesiąt lat ( Bożena miała wczoraj urodziny ) i nadal piszemy wiersze. Książka Bożeny ma tytuł "Niebezpieczny azyl" i zawiera w sobie rewelacyjnie piękne wiersze. Gorąco ją wszystkim polecam cytując jeden z nich pt. "Fraszka urodzinowa": Zdzira / wygląda jakby z księżyca zdjęta /oczka w pończochach / pomięta sukienka / gały na obcych chłopów wybałusza / wrogowie szepczą / że to moja dusza Cała Bożena... na zdjęciach i ja cały... szczęśliwy. Obok Bożeny stoi Pani Beata - szefowa żabiańskiej Biblioteki.

ptak_fan.jpg
02 grudnia, 2006

Spróbuję

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 19:20
          Mam, jak już widać, aparat i spróbowałem "co nieco" zrozumieć z instrukcji dołączonej do niego. Teraz spróbuję nabytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Jeżeli przy tym wpisie będzie zdjęcie, to będzie znaczyło, że moja pobieżna edukacja nie poszła na marne... ( tu miałem wstawić zdjęcie ) Niestety, po dziesiątej próbie umieszczenia zdjęcia w tych "Codziennościach", zdjęcie wysłałem do Pana Administratora, który je umieści gdzie trzeba i jak trzeba, a mnie wyśle kolejną instrukcję. U la la! Nie ma łatwo.

przyszedl_fryzjer_do_drzew.jpg

          A oto refleksja do zdjęcia: Mimo że grudzień, to wciąż u nas jesień. Przed naszym sklepem liście opadły z drzew wraz... gałęźmi.
NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY