12 lutego, 2008

Urodzinowe zrzędzenie na cześć Gdyni

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 22:56
          Przyjaciel powiedział mi wczoraj, że czuje się gdynianinem, choć nigdy w Gdyni nie mieszkał. Temu gdańszczaninowi podoba się Gdynia, a przede wszystkim porządek jaki w Gdyni panuje. Powiedział też, że szczerze mi, staremu gdańszczaninowi, Gdyni zazdrości, bo Gdańsk...
          Gdynia, do której od lat bardzo chcę się przyzwyczaić, obchodziła właśnie osiemdziesiąte drugie urodziny. Z tej okazji gdyńscy notable zapewne urządzili sobie fetę i złożyli stosowne życzenia mieszkańcom. Wśród pięknych słów, na tle, ponoć bogatej i sprawnie zarządzanej, gdyńskiej miejskości obsypali się odznaczeniami i komplementami, pod ogólnym hasłem - Jesteśmy Najlepsi. 
Gdybym był nadal gdańszczaninem, być może bym uwierzył, ale moja Gdynia, ta na skraju Parku Krajobrazowego wygląda o niebo gorzej niż ulica Świętojańska, Starowiejska czy Skwer Kościuszki. Teren, o którym piszę, leży tuż za domami ulicy Grodnieńskiej, na tyłach apartamentowca przy ul. Kowieńskiej, i przy terenie dzikich działek, które powstały obok legalnych ogródków działkowych. Na tych dzikich działkach królują gdyńscy bezdomni z dzikimi psami, które przypominają owczarki kaukaskie.  Psy są groźne i niebezpieczne, o czym sam się przekonałem. Troska Urzędu Miasta Gdyni sprowadza się do ustawiania tablic i straszenia karami . O nawierzchniach ulic Lidzkiej, Grodnieńskiej czy Orańskiej, które łączą się z ulicą Wielkopolską - aortą tej części gdyńskich ulic, o czystości i bezpieczeństwie nikt nie pamięta. 
          Ludzi można pouczać i można ich straszyć. Ludziom można kazać i można od nich wymagać, ale trzeba też pamiętać o ludziach, między kolejnymi akcjami na pokaz. Chociaż pewnie nikt z urzędników Pana Prezydenta nie zerknie w moją stronę, to i tak powiem - Panie Prezydencie Szczurek, niech Pan spojrzy, to też jest Gdynia:

zakaz.bmp widok-na-ul-oranska.bmp jezdnie-miedzy-orlowem-a-bernardowqem.bmp przy-grodnienskiej.bmp orlowski-pies.bmp

Wszystkiego Najlepszego - życzy stary zrzęda.NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 2

Tadeusz

2008-02-14 00:21:47
Strasznie szybko się rozwijasz. Mam nadzieję, że włodarze dowiedzą się o tym wpisie.
Pozdr. T.

waldek

2008-02-14 19:52:58
do Tadeusza
Może szczęście dopisze.Oby.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)