16 sierpnia, 2008

Papryka z Polakami

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 19:07
          Kiedyś, w połowie lat siedemdziesiątych, bardzo zakręciła mi w głowie. Przyjechała z Torunia, by na Politechnice Gdańskiej studiować elektronikę. Sprawiła wtedy, iż kilka piosenek wyszło mi spod pióra tak, że "wypisz wymaluj" - Ona.
...A kiedy znowu zjawisz się tutaj/ W czarnej wełnianej sukni z kwiatami/ Taka wesoła że całkiem smutna/ A taka smutna że nie do wiary...
          Odnalazła się w moim życiu ponownie, kilka lat temu, przypadkowo, dzięki internetowi. Moje zakręcenie wróciło z falą wspomnień i przerodziło się w ciepłą, sentymentalną i bardzo serdeczną przyjaźń. Wanda wyszła za Polaka Pawła i urodziła córkę. Oleńka ma dzisiaj dwadzieścia cztery lata i bardzo przypomina tamtą Toruniankę sprzed lat. Cała trójka wpadła do nas w czwartek, na kilka dni z wizytą przyjaźni.

.przekąska-z-Polakami.jpg

          Asieńka na tę okazję przygotowała kilka dań. Dań, które, prócz tego, że na ogół bywają smaczne, są dla nas, także z innych powodów, ważne. Jednym z takich dań jest: "Papryka nadziewana mięsem". Niby nic, a za każdym razem, gdy pojawia się na stole, budzi wspomnienia. Radek miał zaledwie kilka miesięcy. Mieszkaliśmy w wynajętym mieszkaniu na Zaspie, a w sklepach nie było prawie nic. Idąc po zakupy, prócz portmonetki, Asia nosiła też duszę na ramieniu, ze strachu o to, czy uda się coś kupić do jedzenia. Któregoś dnia, gdy pieniędzy mieliśmy mniej więcej tyle, ile było towaru w pobliskim sklepie, udało się Asieńce zdobyć (wtedy się zdobywało, nie kupowało) "kostkę" mielonego i paprykę. Nie bardzo wierzyłem, że z tego zestawu coś dobrego może wyjść, a jednak... Do dzisiaj pamiętam cudowny smak tamtego obiadu. Pamiętam też, że patrząc na Asię z podziwem, zrozumiałem powiedzenie o drodze do serca i uczuciach zaklętych w potrawach. I oto teraz, gdy na stole pojawiła się papryka...

papryka-nadziewana.jpg

...moje wspomnienia ożyły. Naprzeciw mnie siedziała piękna Torunianka z rodziną Polaków, obok moja kochana Asia, a przede mną stało danie, które sprawiło, że uwierzyłem w to, iż w Polsce, nawet w złych czasach, może być dobrze i bardzo smacznie. Wszystko zależy od nas.
...Są chwile nie do zapomnienia/ Nie będą nigdy powtarzane/ Skończone jak ostatni seans/ Choćby nad ranem...
Skończone...? A skądże. Przecież zawsze można sobie sprawić paprykę i powiedzieć wspomnieniom - Smacznego. NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 7

zbigniew szymański

2008-08-18 13:36:59
Nie do wiary. W tak różnych znajdujemy się miejscach a korzenie wspólne, bo i syn mój Radek- i w ciężkich czasach ratowała nas również, przygotowana przez żonę papryka nadziewana mięsem i ryżem. Mieszkaliśmy również w wynajętym mieszkaniu, w dodatku właśnie w Toruniu.
Papryka kosztowała wówczas/1972 r./ 1 zł. Próbowałem papryki niedawno. Jakaś nie taka. Jakby inny smak, ale życzę - Smacznego.

waldek

2008-08-18 16:50:56
Panie Zbigniewie. Ludzie mają to do siebie, że wiele ich łączy. Bywa, że poglądy też. Lepiej, moim zdaniem, gdy się różnią. Jest wtedy ciekawiej i bezpiecznie. Ważne, by się ładnie różnić. Cieszę się, że mamy tyle wspólnego, przy tak różnych poglądach. Powodzenia.

nowak415

2008-10-07 19:26:09
Panie Zbyszku. Pięknie! Zaczytałam się tak, że zapomniałam o gotującej się wodzie na herbatę. No i wiadomy skutek. Nie żałuję! Będę tu wracać. Małgorzata Nowak

waldek

2008-10-07 20:03:57
do Małgorzaty Nowak
Jeżeli to do mnie, to się ogromnie cieszę. A jeżeli do Zbyszka, to mniej :)). Pozdrawiam

nowak415

2008-10-07 21:23:50
Przepraszam Panie Waldku. Nie wiem dlaczego do Pana Zbyszka? Widzi Pan jaka to jestem roztargniona. Coś w tym jest i napewno do Pana wpadnę. Skoro dostałam zaproszenie. Małgorzata Nowak. :))

nowak415

2008-10-07 21:28:57
Panie Waldemarze. Przepraszam. To oczywiście do Pana będę wracać. Coś w tym jest. Przypaliłam czajnik i przekręciłam Pana imię. Wrócę jeszcze. Małgorzata.

waldek

2008-10-07 22:44:36
do Małgorzaty Nowak
Miło mi. Zapraszam Panią serdecznie i pozdrawiam.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)