13 lutego, 2009

Na zdrowie

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 11:06
          Choć pogoda marna i nie powinno zaczynać się zdania od "że", to na przekór złemu samopoczuciu tak właśnie zacznę.
Że nie jest za dużo tego, co dobre, wie każdy - i ja też. Kiedy przed kilkoma dniami udałem się z wizytą do Radia Gdańsk, by odwiedzić dawno niewidzianego przyjaciela Janosika, czyli Piotra Jagielskiego i spotkałem tam Jacka Kleyffa, radość moja była podwójna, bo dobrego nigdy dość.

jacek-k-w-studio-radia-gdansk-10-luty-2009-r-005

          Jacka, jak już kiedyś pisałem, poznałem na początku lat siedemdziesiątych, gdy był twórcą legendarnego kabaretu "Salon Niezależnych". Później, co jakiś czas, odnawialiśmy znajomość. Ostatni raz występowaliśmy razem w klubie Kwadratowa, na pięćdziesięcioleciu Studenckiej Agencji Radiowej. Letnią porą, dwa lata wcześniej, zagraliśmy w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu na zaproszenie uroczej Kasi Burakowskiej, szefowej klubu Winda. Teraz zastałem Jacka skupionego nad zgrywaniem materiału na nową płytę orkiestry Na Zdrowie, której jest całym duchem i w dużej mierze ciałem.

michal-mielnik-piotr-jagielski-z-tylu-jacek-klyff

Jacek, wsłuchując się w kolejne ścieżki swoich nagrań, chyba odruchowo malował coś na kartce. Gdy podszedłem, pokazał:

rysunek-jacka

Czarownicę jakąś, rozbujaną na wietrze, na drzewie, w górach. Cóż to za przekaz? Gra puszczonej luzem wyobraźni? Szkice z fantazji, jakie i mnie się zdarzają, gdy prowadzę długą, wymagającą skupienia rozmowę, rysując bezwiednie kwiatki i takie tam esy-floresy? Czy coś głębszego w tym dziele tkwi, dziele stworzonym z ubocznych myśl skupionego artysty? Co można wyczytać z tej symboliki? Odpowiedź na ten przypadkowy problem zostawiam psychologom i ludziom od zagadek, bo mnie bardziej zajęły dźwięki, jakie Michał Mielnik, pochylony nad konsoletą, cierpliwie obrabiał. Piękne dźwięki.

jacek-k-w-studio-radia-gdansk-10-luty-2009-r-015

Obaj z Piotrem zgodziliśmy się po wyjściu ze studia, że dobra rzecz się kroi, i że Jackowi ta płyta bardzo dobrze wyjdzie? Na Zdrowie.NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 0

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)