22 lutego, 2009

Dzięki Bogu i...

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 13:56
          Dawno, dawno temu - a wydaje się, że było to wczoraj - w Dzienniku Bałtyckim o muzyce pisał mój znajomy - Stanisław Danielewicz. W każdym sobotnio-niedzielnym wydaniu Danielewicz "trzymał" rubrykę pt. "Echa muzyki młodzieżowej". Guru od tego, co modne i najlepsze, to Stasiu nie był, ale kto tupał nogą gdy grali, czytał Stasiowe przemyślenia i wiadomości, by wiedzieć, co w trawie pi?pięknie śpiewa. Dzisiaj nikt o Stasiu dziennikarzu, ani o jego muzycznej rubryce pewnie by nie pamiętał, gdyby o wszystkim nie przypomniał mi Krzysztof Lipowicz, znajomy z Berlina, który w późnych latach siedemdziesiątych redagował na Uniwersytecie Gdańskim gazetkę "Smak - magazyn studencki". Otóż Krzysztof, chyba z racji rocznicy wydarzenia, przysłał mi artykuł, dzięki któremu Stasio Danielewicz zapisał się w historii. Gazeta wyszła 12 lutego 1982 roku, dwa miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego. Wojsko i milicja zniewoliły kraj, a w narodzie duch zaczął powoli, nie tyle upadać, co nieco się pochylać. Jeszcze się tu i ówdzie buntowali, jeszcze wściekłość wszystkich brała, ale już niepostrzeżenie w sercach mościło się zwątpienie i niewiara. Naród stygł. Na to postanowił zareagować Stasio. Napisał materiał do swojej rubryki tak, by pierwsze litery z każdego, kolejnego akapitu ułożyły się w zdanie twierdzące i prorocze. Proszę bardzo, sami sprawdźcie:

wrona_skona_14_lutego_1982_stanislaw__danielewicz

          Niby to było bardzo zakamuflowane, ale wszechpotężna poczta pantoflowa w mig przeniosła wiadomość o zaszyfrowanym artykule Danielewicza. Do wieczora całe Wybrzeże, podniesione na duchu hasłem Danielewicza, że "WRONA SKONA", z nadzieją wpatrywało się w przyszłość i czekało na spełnienie Stasiowej zapowiedzi. Naród czekał, a Stasio, niestety, poszedł za głoszenie proroctw do więzienia. Jak już powszechnie wiadomo, Stasio przepowiedział trafnie, niczym Nostradamus. I stało się. Dzięki Bogu i? Stasiowi.

PS. Dla nieobeznanych i później urodzonych: WRONa, to skrót od: Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 0

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)