05 czerwca, 2010

Noc Szakala

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:51
          Szakal to ksywka Tomasza Szukalskiego - jednego z najwybitniejszych w Polsce saksofonistów jazzowych. Że gatunki w muzyce nie są istotne, bo istotna jest tylko muzyka, przekonałem się w połowie lat osiemdziesiątych, nagrywając wraz z Beatą Bartelik i Mariuszem Ejsmontem w studio przy Myśliwieckiej w Warszawie. Gdy sześć kawałków było już prawie gotowych, Andrzej Witkowski z TVP I, który wspierał mnie wtedy w zamiarach, wpadł na pomysł, by do kilku piosenek dodać jeszcze saksofon. Trochę się krzywiłem, bo z Gdańska fatygowałem świetnego gitarzystę Krzysia Jarkowskiego i myślałem, że to on nagra wszystkie solówki. Witkowski jednak się uparł i dzień później w studio zjawił się elegancko ubrany facet z nienaganną, falistą fryzurą. Przywitał się zdawkowo, jakby się spieszył i nim się zorientowałem, kto zacz, szykował za szybą saksofon i słuchał tego cośmy do tej pory zrobili. Tomasz Szukalski, bo on ci to był, po jednokrotnym odsłuchaniu zadął w blachę, a gdy skończył było po wszystkim. Nie wierzyłem własnym uszom, gość w pięć minut rozwiązał problem, nad którym głowiliśmy się od kilku dni. W dużej mierze to zasługa Szakala, że do dzisiaj "Sen na pogodne dni" wciąż słychać w radio mimo, że upłynęło już dwadzieścia pięć lat.
          Życie na naszym losie różne wiąże supełki. Z niektórych się cieszymy, ale większość, nim będzie za późno, musimy rozplątać, by nić naszego bytu wiodła nas długo i spokojnie do szczęśliwego celu. Niedawno Marcin Jacobson, legendarny manager, który powrócił na stałe do Trójmiasta, doniósł, że życie zaplotło cholernie solidne węzły Tomkowi Szukalskiemu, których bez pomocy i wsparcia nijak rozwiązać się nie da. By tę pomoc uzyskać Marcin, wraz z Wojtkiem Korzeniewskim z Fundacji "Sopockie Korzenie" zorganizował w Sopocie, w amfiteatrze klubu Pick & Roll koncert charytatywny dla Tomka pt. "Dzień Szakala".

dzien-szakala

          W koncercie udział wzięła śmietanka trójmiejskich muzyków jazzowych. Czując się w obowiązku być i wesprzeć Tomka w jego walce z chorobą i biedą wypatrywałem wśród artystów tych, których najbardziej lubię. Jako pierwszy grał Janusz "Macek" Mackiewicz, który bardzo pomógł mi w nagraniu płyty "Słowa..." i do dzisiaj tę współpracę mile wspominam.

janusz-macek-mackiewicz

Grał Przemysław Dyakowski:

dzien-szakala-dyakowski

Był także Wojciech Mazolewski...

dzien-szakala-mazolewski

który przepięknie zagrał z pianistką...

dzien-szakala-joanna-duda

Joanną Dudą. Zaśpiewała Joanna Knitter, Gosia Szmuda i widoczna na zdjęciu poniżej...

kubica-fot-j-gliniecki
fot. Jakub Gliniecki

          Alicja Kubica, którą znam jeszcze ze studenckich czasów. Nosiła wtedy nazwisko Puchalska i spotykała się ze mną w Studenckiej Agencji Radiowej we Wrzeszczu. Skoro wspomniałem o Mazolewskim, to nie mogę zapomnieć, że zagrał także Kuba Staruszkiewicz

dzien-szakala-118-kuba-staruszkiewicz

...który wraz z Mazolewskim tworzy sławne trio Pink Freud. Właśnie ukazała się ich nowa, ponoć niesamowita płyta "Monster Of Jazz". Nim jednak został Kuba najlepszym w Trójmieście, o ile nie w Polsce, a może nawet w Europie - kto to wie - perkusistą, jako dzieciak rozrabiał czasami z moim synem Radkiem. Szczególnie utkwiła mi w pamięci sytuacja, gdy Kuba i Radek za pomocą młotka i wielkich gwoździ, które znaleźli w garażu, postanowili naprawić całkiem dobry dach altany w ogrodzie mojej teściowej. Niezapomniane wrażenia.
          Ojciec Kuby, Zygmunt, od dziesiątków lat pozostaje ze mną w zażyłej przyjaźni. Też był na koncercie. Na zdjęciu poniżej Zygmut (pierwszy z lewej) siedzi w towarzystwie Andrzeja "Małego" Pawlukiewicza (obecnie szef zespołu Rudiego Szuberta) i mojej Asi.

dzien-szakala-od-prawej-asia-andrzej-maly-pawlukiewicz-i-zygmun-staruszkiewicz

          Jako jeden z pierwszych do Pick & Roll zawitał, wraz ze swoją ukochaną i piękną żoną Gosią, Wojtek Fułek - wiceprezydent Sopotu.

dzien-szakala-gosia-i-wojtek-fulkowie

Wojtek prowadził wraz z Krzysztofem Skibą bardzo udaną i owocną aukcję fotografii Szukalskiego i płyt podarowanych przez przyjaciół Tomasza.

dzien-szakala-056-fulek-i-skiba

          Tego wieczoru szczególnie czekałem na występ Sławka Jaskułke. Pisałem w kwietniu ubiegłego roku, że "Jaskułke wiosnę czyni" i jak się okazało przez rok nic się nie zmieniło. Sławek wszedł na scenę i... nastała wiosna. Dzięki, bo już się jej doczekać nie mogłem. Dzisiaj, pierwszy raz w tym roku wiosna wygrzała mnie w ogrodzie, gdym pracował przy skarpie. W przyszłym roku wybiorę się na Sławka koncert w marcu.

dzien-szakala-slawek-jaskulke

          Nie czuję się na siłach recenzować występu Sławka. Wiem tylko, że grał jak w transie, natchniony po sam czubek głowy. Czuło się, że to co robi jest nadzwyczajne, niesamowite, po prostu wielkie i niezwykle piękne. Wiem, że to muzyczny geniusz i gdy pomyślę, że ten młody człowiek, kiedyś wybitnie pomógł mi w nagraniach, to nie mogę uwierzyć we własne szczęście.
          Wróciliśmy z Asią do domu bardzo zadowoleni z koncertu. Sądząc po ilości widzów, którzy wykupując bilety składali się na pomoc dla Tomka i sumach jakie padały podczas licytacji (sławny kontrabasista Helmut Nadolski rozpoczął licytację bardzo wysoko, a potem było już tylko wyżej), i po tym, jakie obroty miał bar Marka Kondrata serwujący wino (to też wchodziło w pulę pomocową), przyjechaliśmy do domu przekonani, że Tomkowi Szukalskiemu po tych dwóch udarach mózgu szybko uda się odnaleźć zdrowie. Z pewnością też szybko odnajdzie się w świecie, który zdawałoby się, że o nim zapomniał. Nie zapomniał.
PS Poniżej, w komentarzu Zosi można znaleźć sposoby, jak przyłączyć się do akcji pomocy Tomkowi. Serdecznie zapraszam. NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 1

Zosia

2010-06-06 08:32:58
Waldku piękna muzyczna relacja:):):) z przyjacielskim echem dla Pana Tomasza. Koncert z sercem. Ci co nie byli, a chcą nadal pomóc, mogą. Wszyscy bądźmy nadal z Szakalem.

Bądź:) lub przekaż dotację na rzecz Tomasza Szakala Szukalskiego - jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, który ma poważne problemy zdrowotne i materialne.
Na stronie Pledgie.com jest obszerna informacja o kampanii i o sopockim koncercie. Są umieszczone potrzebne do przekazania darowizny przyciski, informacje i dodatkowo (co ważne) konto bankowe p. Tomasza Szukalskiego.
Adres strony www kampanii: http://pledgie.com/campaigns/10564 Oto kod HTML przycisku (buttona) Pledgie (który można też samemu pobrać z powyższej strony): <a href=\'http://www.pledgie.com/campaigns/10564\'><img alt=\'Click here to lend your support to: DZIEŃ dla SZAKALA and make a donation at www.pledgie.com !\' src=\'http://www.pledgie.com/campaigns/10564.png?skin_name=chrome\' border=\'0\' /></a>

Po kliknięciu buttona internauta zostanie przeniesiony na stronę www kampanii.


Trzymamy kciuki za powodzenie tej akcji! :))


Dziękujemy za już :) Pozdrawiamy Życzliwi Wnetowi Przyjaciele: Romuald Bartkowicz, który napracował się nad tym systemem i my www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

Jeśli tu zaglądacie, a nazwisko Tomasza Szukalskiego mówi Wam coś, jeśli słuchaliście jego muzyki w czasach gdy był u szczytu sławy – wiedzcie, że przekazanie dowolnej kwoty poprzez internetowy system “Pledgie” będzie obecnie najlepszym podziękowaniem dla Tomasza za jego dotychczasowe twórcze dokonania!

* * *

Zarówno system płatności internetowych Pledgie (po prawej stronie) jak i poniższy przycisk umożliwiają przekazanie darowizny z wykorzystaniem karty kredytowej – bezpośrednio poprzez system płatności internetowych PayPal (z którego usług korzysta również serwis Pledgie). Oczywiście najwygodniej płacić w ten sposób osobom, które posiadają już konto w PayPal i mają tam umieszczone środki…

Podajemy więc także numer konta bankowego Tomasza Szukalskiego, co znacznie uprości przekazanie darowizny wszystkim darczyńcom, którzy wolą po prostu wysłać przelew bankowy:
80 1160 2202 0000 0001 3965 4920.


Pozdrawiam Zosia z Mazur
hEJ.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)