10 czerwca, 2010

Prapremiera piosenki

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 09:23
          W niedzielę, 13 czerwca w godzinach między 14.00 a 15.00, w programie III Polskiego Radia, w Magazynie Bardzo Kulturalnym, będzie miała swoją ogólnopolską premierę najnowsza piosenka zespołu MISTER zUB pt. "Pięknie w Sopocie". Program ten nadawany będzie z kawiarni Teatru Atelier, który stoi na sopockiej plaży. By usłyszeć piosenkę i dowiedzieć się z kim, i o czym pośród szumu morskich fal rozmawiała będzie red. Baszka Marcinik, trzeba posłuchać w najbliższą niedzielę Trójki. Koniecznie. A u mnie prapremiera. Już dzisiaj można usłyszeć piosenkę, którą napisałem z Andrzejem Donarskim, zainspirowany przez stuprocentowego fana Sopotu i zarazem jego wiceprezydenta - Wojciecha Fułka. Pod koniec stycznia, w rozmowie z Wojtkiem pojawił się temat, że Sopot nie ma szczęścia do piosenek. Zakopane ma, a Sopot nie. Moim zdaniem oba miasta są nieporównywalne. Sopot, choć góry ma mniejsze, jest o wiele piękniejszy i bardziej zadbany, ale faktem jest, że szczęścia do śpiewanych utworów na swój temat nie ma. I to w sytuacji, gdy ma morze, a nie tylko Morskie Oko.


sopot

        Wojtek to gość, który o Sopocie wie prawie wszystko i jest na punkcie swego miasta zupełne zakręcony. Wiem, co to znaczy miłość do miejsca, więc postanowiłem Wojtkowi zrobić niespodziankę. Pomyślałem o piosence, w której jasno byłoby powiedziane, że Sopot jest miastem, gdzie wszystko, co najlepsze, z miłością na czele, może się zdarzyć.

sopot-2010-czerwiec-0431

          Wszyscy wiedzą, że "..z tyłu pies Głos Wybrzeża w pysku niósł" - po sopockiej plaży - i molo też było w tej piosence Czerwonych Gitar sopockie, a jednak nigdzie nie zostało to dopowiedziane. Dwa, albo trzy lata temu przez anteny radiowe przeszła piosenka z jakimś takim refrenem "Tu się wszystko kończy i wszystko zaczyna - Gdańsk, Sopot, Gdynia", ale to było o Trójmieście. O sopockim Parasolniku pięknie śpiewała Hania Banaszak i Marek Gałązka, ale piosenki te przeszły bez większego echa. Może więc...?
Od słowa do słowa i postanowiliśmy z Andrzejem Donarem Donarskim zrobić Wojtkowi Fułkowi przyjemność pisząc coś specjalnie dla Sopotu o Sopocie.

mister-z-ub

          Mówią, że najtrudniej jest zacząć i skończyć, a reszta już jakoś idzie. Tak też było w tym przypadku. Kompletnie nie wiedziałem, jak i co pisać, aż któregoś dnia, na jakimś murze zauważyłem niezdarnie napisane zdanie: Sezon trwa cały rok. No, to mam początek - pomyślałem - i faktycznie, gdy napisałem: Ktoś pięknie w Sopocie napisał na płocie, że sezon trwa cały rok - reszta piosenki dalej napisała się już łatwo. Gotowy tekst dostał Donarski i zaczęła się mozolna praca. Tym trudniejsza, że Andrzej, kiedyś sopocianin, mieszka teraz w południowych Niemczech i choć Internet ułatwia kontakt, to ja jednak wolę się przy współpracy spotykać. Gdy już piosenka powstała, okazało się, że muzycy się rozsypali i pozbierać ich na nagrania nie jest sprawą prostą. Czas gonił, bo kalendarzowa wiosna spokojnie sobie przechodziła, a piosenka tak, jak postanowiliśmy, powinna gotowa być na lato. Tym bardziej, że w piosence twierdzimy, iż "...miłość na plaży każdemu się marzy..."

sopot-2010-czerwiec-033

          Korci mnie, by kiedyś o Sopocie zimowym też napisać, bo zimą to miasto urok ma nie mniejszy niż latem, więc może kiedyś.... Zatytułowałem piosenkę "Pięknie w Sopocie", gdyż to szczera prawda i chyba dobry tytuł. W Sopocie jest po prostu... bardzo pięknie, co wie każdy, kto choć raz w Sopocie był. Nagrania udało się zrobić w ostatnich dniach maja w Poznaniu. Piosenka, jako taka, była więc już gotowa na początku czerwca, ale prace nad nią w studio trwały jeszcze kilka dni. Warto przy okazji dodać, że w nagraniach, prócz stałych członków zespołu, udział wzięli młodzi poznaniacy. Wśród nich znalazł się wokalista Michał Kaczmarek, o którym niebawem może usłyszymy i dwie śliczne dziewczyny: Ewa Jach i Gośka Siara(to od barwy głosu) Witkowska, które zrobiły wszystkie drugie i trzecie głosy.

mister-z-ub-1

          Teraz myślimy o teledysku. Być może zrobimy go z telewizją PomorskaTV, z którą nagraliśmy w styczniu piosenkę ?Mina Tyma? i współpraca układała się nam wzorowo. Mamy nadzieję, że wszystko się uda i nasza piosenka spodoba się nie tylko w Sopocie. -Panie i Panowie, przedstawiam zespół MISTER zUB i piosenkę:          W Sopocie, jak wyżej napisałem, jest pięknie, bo pięknie jest, a na dodatek "... tu mądrość nie szuka puent..."

PS I 21 czerwca o godzinie 19.00 w hotelu Haffner W Sopocie odbędzie spotkanie tych, którzy chcą zainicjować ruch społeczny mający na celu stowarzyszenie ludzi kochających Sopot, do których i ja się zaliczam. Jak dowiedziałem się od Wojtka Fułka, swoją obecność zapowiedziało już wielu znakomitych sopocian i przyjaciół Sopotu. Przybędą więc w czerwcowy poniedziałek przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin sopockiego życia, w tym wybitni ludzie kultury, biznesu i nauki, którym teraźniejszość i przyszłość tego cudeńka, jakim jest Sopot, leży głęboko na sercu. Między innymi za moim pośrednictwem Wojciech Fułek mówi: - Nieważne, czy jesteś mieszkańcem Sopotu, czy nie. Jeśli Ci na tym mieście zależy, to wpadnij. Spotkanie jest otwarte. Możesz się okazać dla miasta bardzo pomocny, a może nawet niezbędny. Zapraszam Ja też zapraszam, tym bardziej, że piosenka ?Pięknie w Sopocie" ma być tego spotkania oprawą i muzycznym tłem. PS II Już po opublikowaniu powyższego wpisu wysłuchałem płyty ?Nokturn Sopocki". Do wszystkich piosenek na tej płycie teksty napisała Grażyna Orlińska. ?Nokturn Sopocki" został wydany na 100-lecie miasta w 2001 r.. Szkoda, że wpadł mi w ręce dopiero teraz, bo jest tam czego posłuchać. Prócz wspomnianej przeze mnie, prześlicznej piosenki "Kiedy do nieba szedł Parasolnik" jest na tej płycie jeszcze wiele innych, pięknych utworów, a wśród nich zachwycająca piosenka o Sopotakach. Gorąco polecam tę płytę, o ile uda się Wam gdzieś ją dostać. NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 2

Witek S.

2010-06-10 17:05:22
Jest dobrze, a nawet lepiej. Powodzenia.

Zosia

2010-06-10 21:56:47
gorące...z mazurskiej chaty i spod żagli. HEJ za piosenkę. HEJ za heeo heooo...
Przesyłamy kartkę z Mrągowa dla sopocian i morskiego wodzireja Wojtka Fułka. Jesteśmy z Przyjacielskim nasłuchem:) na jednej fali.
Zosia Radio wnet i Zielone Dzieciaki
http://www.radiownet.pl/radio/wpis/6706/

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)