11 sierpnia, 2010

Zwyczajnie, ot tak...

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 20:20
          Niedawno pisałem o tym, że w łeb wzięły plany mojego ze Zbyszkiem Szukalskim wyjazdu na Giełdę Piosenki do Szklarskiej Poręby. Cóż, zdarza się. Przeciw kartom losu czasami lepiej swoich kart nie wykładać, więc odżałowałem, zapomniałem i już. Aż tu nagle...
          Pisząc wtedy o planach, które nie wychodzą napisałem, jak się okazało prorocze, acz banalne zdanie, że "...Szkoda, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło...". I rzeczywiście. Sprawdziło się. Zamiast do Szklarskiej Poręby Zbyszek...

zbyszek-szukalski

...zabrał większość swojego zespołu do Lubawy i tam wystąpił na III Festiwalu Piosenki Innej.
          Już kiedyś, gdzieś spotkałem się z nazwą tego festiwalu, bo pamiętam, że zastanawiałem się nad inwencją twórczą organizatorów w wymyślaniu nazw dla swoich imprez. Festiwale i przeglądy piosenki z tzw.tekstem przybierają imiona: "Piosenki Prawdziwej", "Piosenki Literackiej", "Piosenki Poetyckiej", "Piosenki Artystycznej", "Poezji Śpiewanej", "Piosenki Autorskiej", "Piosenki Aktorskiej" (nota bene pierwszy festiwal tej piosenki wygrała "aktorka" Ela Adamiak, która śpiewała m.in. piosenki z moimi tekstami), "Piosenki Osobistej", czy PZPR, czyli Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej. Można także wystąpić w "Poetycko-Muzycznej Bitwie pod Gorlicami", albo na Ogólnopolskich Spotkaniach Recytatorów i Śpiewających Poezję "Amor sprawił...".
          Zbyszek zapakował do gitarowego pokrowca nasze wspólne piosenki, z których część powstała czterdzieści lat temu, a część całkiem niedawno i wraz ze znakomitym gitarzystą ( specjalistą od gry flamenco) Robertem Słuckim i Dominiką Franiak, dziewczyną o głosie miłym, ciepłym i przyjaznym, o co dzisiaj trudno, pojechał do Lubawy, by zwyczajnie, ot tak zaśpiewać nasze piosenki inne. Z przyczyn od siebie nie zależnych, czyli tzw, innych przyczyn do Lubawy nie pojechał z zespołem Wojtek Brzyski, gitarzysta solowy.

wolny-przedzial-zbyszka-szukalskiego

          Gdy zadzwonił telefon siedziałem na leśnej polanie w pobliżu wsi Krokowa. Niemal zaniemówiłem, gdy Zbyszek poinformował mnie, że nazwał swój zespół "Wolny Przedział", wystąpił z nim i zwyciężył, a potem prócz jednej z pięciu głównych nagród, wygrał także, wraz z zespołem dla Dominiki nagrodę w postaci udziału w finale tegorocznego Festiwalu Piosenki Studenckiej. Ja wygrałem XV Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1978 roku i oto, po prawie trzydziestu pięciu latach za sprawą Dominiki piosenki spod mojej ręki znowu zabrzmią w Rotundzie. Zwyczajnie, ot tak.

dominika-franiak1
fot.K. Perużyńska
          Nie wiem, co Dominika wybierze dla siebie na tę okazję, ale może wśród piosenek, które w Krakowie zaśpiewa, będzie i ta - "Zwyczajnie, ot tak..." NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 6

Halina

2010-08-12 23:34:28
Dobrze się Pana czyta i miło słucha się Pani Dominiki. Bardzo pozytywnie mnie ta piosenka nastraja. Dziękuję i gratuluję.

waldek

2010-08-12 23:40:22
Do Haliny
Ja również dziękuję za dobre słowa.

Marcin

2010-08-13 10:04:04
Waldek. Przeczytałem Twoje wpisy o piosenkach pisanych ze Zbyszkiem i coś mi mówi, że z tej Szklarskiej Poręby, to zwyczajnie, ot tak zostałeś wyślizgany, ale nie pytam co się stało?:).

waldek

2010-08-13 15:13:24
Do Marcina
Jeżeli już, to bardziej zostałem z tą Szklarską tak, jak Himilsbach z angielskim... Pozdrawiam.

Bea

2010-09-21 01:56:27
Slowa i piosenki sa od dawna sluchane. Wielka szkoda, ze nie sa bardziej publikowane. Ja musialam szukac Pana tworczosci dosc okrezna droga ale jak widac dotarlam.
Prosze mi podpowiedziec, gdzie moge posluchac wiecej nagran tej pieknej poezji?
Pozdrawiam serdecznie z Krainy 1001 Jezior :)
Zwyczajna "o, tak"
Beata

waldek

2010-09-21 09:21:16
Dziękuję za ciepłe słowa. Chyba tylko u mnie jest tyle, choć to tylko część, moich piosenek. Proszę kliknąć z prawej strony na podrozdział "Piosenki - Nagrania - Teledyski" i już... Reszta mojej twórczości żyje na płytach i koncertach innych wykonawców, bądź drzemie w zapomnieniu. Serdeczności.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)