18 kwietnia, 2011

Zamglone zaprzaństwo w Gdyni

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 19:53
          Na moim facebookowym profilu znajomi już to zdjęcie widzieli, choć staram się, by wszelkie ciekawostki najpierw umieszczać tutaj, w Codziennościach. Zdarzyło się oto trzy dni temu, że od strony Zatoki nad Gdynię, chyba wraz z wieczorną bryzą, bo było po osiemnastej, nadciągnęła potężna mgła. Miałem pod ręką aparat, zdążyłem pstryknąć...

gdynia-we-mgle

          Ten niecodzienny widok, za sprawą pisowskiej dyskusji o wpływie mgły na historię, pomniki i stosunki międzynarodowe, spowodował, że zacząłem się zastanawiać, kto za tą mgłą stoi, kto za nią odpowiada i w czyim interesie ona Gdynię spowiła? Gapiąc się na tę dziwną chmurę może i dałbym się duchowi Macierewicza zbałamucić, gdyby nie cichy głos rozsądku z samego dna jaźni, który podpowiedział mi, że nim zacznę szukać zaprzańców, zdrajców i morderców, powinienem sobie wiadro zimnej wody na łeb wylać i poczekać, aż durnota mi przejdzie. Czy ktoś wie ile wiader zimnej wody trzeba mieć, by z głów różnych Macierewiczów mgła opadła i durnota przeszła? Czy w Polsce znajdzie się tyle wody i tyle wiader? Wątpię.


NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 5

Szczepan

2011-04-19 06:39:24
A ja w tym zdjęciu widzę niebywałą symbolikę współczesności. Mijająca choć jeszcze bliska nam rzeczywistość zrodzona z uporczywego trudu tych którzy odeszli i oddzielona od niej a wyłaniająca się z mgły (symbol przyszłości) paranoja - w tym przypadku przestrzenna. Zaiste zdjęcie rewelacyjne w swojej mocy.
To ciekawe - czas Wielkiego Tygodnia a ty umieszczasz obraz niosący jego logikę (odejście przeszłości - narodziny nowego) i negacja treści Wielkiego Tygodnia - bo przecież to zdjęcie nie niesie nadziei.

Szczepan

2011-04-19 07:17:48
Oczywiści zaimek "Ty" czytaj z dużej litery. Błąd z pośpiechu. Przepraszam. A ostatni akapit to szacunek dla umiejętnego wiązania niby trywializmów z Rzeczami.

waldek

2011-04-19 09:43:04
Do Szczepana
Wszystko ok., ale skąd ta myśl, że zdjęcie nie niesie nadziei? Krótki czas potem po mgle śladu nie było. Symbolika, zgadzam się, mocna, ale da się ją widzieć na kilka sposobów.
Poza tym, każda rzeczywistość, jaka by nie była, zrodzona jest z przeszłości, niekoniecznie utrudzonej. Niestety, głupia przeszłość nie rodzi mądrej przyszłości. Chyba, że mądrzejsi o swoją biedę umysłową i fizyczną potomkowie wyciągną z przeszłości wnioski i błędów ojców popełniać nie będę. Ten proces sprawia, że warto wierzyć w człowieka i we wszystko, co czyni go lepszym. Dobrych i Spokojnych Świąt.

Maciek W.

2011-04-19 19:48:04
Świetne zdjęcie. Pozdrawiam.

TK

2011-04-19 19:54:11
Też widziałem tę mgłę. Była niesamowita. Fota super.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)