20 maja, 2011

Miło

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 18:36
Niewątpliwie miło jest autorowi zauważyć, że piosenka, którą powołał do życia ponad dwadzieścia lat temu, wciąż żyje. Prócz zwykłej, ludzkiej radości ma się też poczucie niezwykłej satysfakcji, że kolejne pokolenia... Taką właśnie niecodzienną satysfakcję odczułem, gdy firma Universal Music przysłała mi niedawno do domu płytę:

byc-kobieta-1

Wydawnictwo na dwóch płytach zamieściło 38 piosenek śpiewanych przez polskie piosenkarki w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. "Być Kobietą..." ma też podtytuł - "...co nam w duszy grało..." sugerujący, że wybrane piosenki są wyjątkowo wybrane. Na pierwszej płycie wśród sławnych i znakomitych utworów znalazła się piosenka Kazia Lewandowskiego i moja "Sen na pogodne dni", którą śpiewa Beata Bartelik.Na poniższym zdjęciu Beata wczoraj po południu:

kalepusz-beaty-bartelik1

Na drugim CD znalazłem perełkę, o której niemal zapomniałem, a która kiedyś bardzo długo buszowała w mojej głowie. To prześliczna i lirycznie mądra piosenka Jasia Wołka i Adama Żółkosia -"Rękawiczki", którą pysznie śpiewa Joanna Zagdańska, prywatnie żona Adama.Poznałem ich gdzieś, kiedyś, przy jakiejś okazji. Oboje byli ludźmi nie do przebicia. Przepiękni. Zapewne dzisiaj też tacy są. Z Joanną pośrednio łączy mnie jeszcze jeden epizod. Joanna wygrała w 1979 roku festiwal w Zielonej Górze. Towarzyszyły jej na scenie dwie dziewczyny - siostry bliźniaczki - Ala i Ula. Ala rok później wyszła za mąż za Jacka i zmieniła nazwisko na Zwoźniak. Z Jackiem Zwoźniakiem ("...Ragazzo da Napoli zajechał Mirafiori...) łączyła mnie niezwykła, piękna i wielka przyjaźń. Śmiało można by o nas dwóch także zaśpiewać refren piosenki Asi Zagdańskiej: "...Orzeł z reszką, plecy o plecy, Nierozłączni jak światem świat, Ja - on, on - ja, Nie podzielisz na dwa, no bo jak?

byc_kobieta_

Myślę, że już tylko dla tych dwóch kawałków ;), choć reszta też znakomita, warto płyty "Być Kobietą" posiadać i słuchać sobie, tak jak ja to robię, w samochodzie, na okrągło. Zachęcam do kupienia i polecam do słuchania. NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 4

Krzysztof

2011-05-21 18:49:10
Moje gratulacje Waldku. Jestem zdania, że wybór zasłużony. To naprawdę piękna piosenka.
Pozdrawiam
Krzysztof

waldek

2011-05-21 19:16:30
Do Krzysztofa
Cieszę się, że tak myślisz, a jeszcze bardziej z tego, że mam w Tobie przyjaciela:). Pozdrawiam.

donar

2011-05-21 20:25:03
BARDZO MIŁO!!
Gratulejszyn ode mnie.Beatce do twarzy w tym kapeluszu.

Andrzej

waldek

2011-05-22 01:13:59
Do Donara
Sie wie, że pogratuluję. Dzięki

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)