04 czerwca, 2011

A my damy banię...

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:38
          Siedzieliśmy za kulisami sceny w hali Wisły w Krakowie. Była wiosna roku 1979. Wojtek Kulpiński zwany Pasikoniem, Kuba Wencel, Jacek Zwoźniak i ja byliśmy już po swoich występach, więc raczyliśmy się ciepłą wódką, popijając ją jakimś wynalazkiem typu Polo-Cocta. W pewnej chwili podszedł do nas Jacek Kaczmarski i zapytał, czy nie pomoglibyśmy mu w piosence?
- A czemu nie - odpowiedział za wszystkich Zwoźniak i ruszyliśmy niepewnym krokiem na scenę. Po drodze nauczyliśmy się tekstu, którym mieliśmy wspomóc Jacka w refrenie.
          Zapomniałbym zupełnie o tej historii, gdyby nie zdjęcie, które niedawno przysłał mi Wojtek Kulpiński. Wojtek z Kubą Wenclem i Markiem Ferdkiem, zwanym Solowym, po odejściu Zwoźniaka z zespołu Baba, stworzył grupę B-Complex, znaną z brawurowego wykonania na festiwalu w Opolu piosenki - "Maleńka moja". Zdjęcie, które przedstawiam poniżej, ukazuje moment, gdyśmy, chwiejąc się z lekka na scenie, wspomagali dzielnie kolegę, będąc jednocześnie żywą ilustracja tekstu:

krakow-1979r-od-lewej-wojtek-kulpinski-kuba-wencel-waldek-chylinski-i-jacek-zwozniak-czyli-chorek-jacka-kaczmarskiego

"...A my damy banię / A my damy w szyję / Człowiek z pawiem na kolanie / Dowie się, że żyje..."
          Nadziwić się nie mogę, jak tajemnicza jest ludzka pamięć. Zdawało mi się, że z tamtego epizodu nic nie zostało, ale gdy zobaczyłem zdjęcie natychmiast, w jednej chwili przypomniałem sobie tekst, który wtedy śpiewaliśmy. Poza tym refrenem i strzępem tamtej sytuacji nie zapamiętałem niczego i nie wiedziałem, co myśmy właściwie śpiewali? Sprawdziłem teraz i jak się okazało był to "Hymn Wieczoru Kawalerskiego".
Warto posłuchać tej piosenki, jest ona jedną z nielicznych, bardzo osobistych piosenek Kaczmarskiego z okresu studenckiego.


NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 6

mirek

2011-06-04 13:54:06
Panie Waldku
"Maleńką moją" z 2009 roku, w wykonaniu Ferdka, Kulpińskiego i Mufki, a więc prawie całego składu B-Complex, można zobaczyć na YouTubie -
http://www.youtube.com/watch?v=8f2vnWTHhLc
Pozdrawiam
Mirek

waldek

2011-06-04 14:01:14
Do Pana Mirka
Dzięki:).

Agatka

2011-06-04 14:49:19
z serca płynąca piosenka, dzielny chórek !!!

Mati

2011-06-04 21:12:02
Ale...ten w czarnym swetrze chyba się obcyndala, bo nie słychać, żeby śpiewał! "Z"

waldek

2011-06-04 21:37:52
Do Matiego
Ten w czarnym swetrze się nie obcyndala, tylko zamilkł, bo mu się, zgodnie z treścią, treść zbiera na...

Iwona Zwozniak

2011-06-05 11:09:53
Waldek, dzieki za ten wpis i zdjecie. Oddaje ono idealnie atmosfere tamtych koncertow.Najbardziej odbija sie to w oczkach Kuby.Pozdrawiam. Iwona

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)