22 lipca, 2011

Bardowie z Bardówką w lesie ( *relacja pod wpisem)

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:05
Na początki ubiegłego wieku mieszkańcy Wrzeszcza, wśród wzgórz morenowych otaczających Gdańsk, znaleźli uroczą dolinkę. Idąc za przykładem Sopotu, który w podobnym miejscu ulokował Operę Leśną, w pięknych, naturalnych warunkach wrzeszczańskich lasów wrzeszczanie też zbudowali sobie teatr. Teatr ten, zwany Leśnym obchodzi w tym roku swoje stulecie. Na początku ubiegłego wieku Teatr w lesie wyglądał tak:

teatr-lesny

Po wojnie miejsce to zostało zapomniane i zapuszczone. Dopiero niedawno, bo pod koniec lat dziewięćdziesiątych, obecnym mieszkańcom mojej rodzinnej dzielnicy Gdańska udało się je zrekonstruować...

teatr-lesny-fot-agnes-only
fot.agnes-only

... i za sprawą Katarzyny Burakowskiej, szefowej klubu Winda na nowo ożywić. Od tamtej pory Teatr Leśny, położony tuż obok ulicy Jaśkowa Dolina, letnią porą znowu przyciąga liczne gromady widzów. Grałem na tej leśnej scenie w 2003 roku wraz z Wojtkiem Staroniewiczem, Maćkiem Grzywaczem i jeszcze kilkoma, wspaniałymi muzykami, koncert, na który złożyły się piosenki z mojej, świeżo wydanej wtedy płyty "Słowa...". W ubiegłym roku byłem tam, mimo fatalnej pogody, na bardzo udanym, jazzowym koncercie Krysi Stańko.

teatr-lesny-czerwiec-2010

Jutro, 23 lipca o godz 19.00 w Teatrze Leśnym, w ramach Łagodnych Spotkań Muzycznych odbędzie się koncert, w którym wystąpi Grzegorz Marchowski, przesympatyczny bard, od którego zaczęła się moja przygoda z piosenką. Napisałem kiedyś dla Grzesia wiele tekstów i do dzisiaj śpiewam wiele piosenek, które Grześ skomponował. Wystąpi też Duśka Staroniewicz. Miałem niedawno okazję jurorować z Dusią na festiwalu szantowym, to znakomita tekściarka...

duska-staroniewicz

... i "bardówka", a do tego siostra Wojtka Staroniewicza - jednego z najlepszych saksofonistów w Polsce. Będzie również czystej krwi bard nad bardy, legendarny twórca "Ballady o Krzyżowcu" - Mirek Hrynkiewicz. Mirek wystąpi w towarzystwie równie legendarnego w światku bardów i bardówek (po części dzięki balladom Mirka) Stasia Wawrykiewicza, jak i prześwietnego Bogusia Jackowskiego z rodziną. Ja także wystąpię i spróbuję przypomnieć publiczności i sobie kilka swoich starych piosenek. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i każdy kto przyjdzie znajdzie coś dla siebie, bo prócz wymienionych wystąpi też z recitalem znakomita aktorka Ewa Błaszczyk. Zapraszam serdecznie. PS 1 O Teatrze Leśnym w ubiegłym roku pisałem także tutaj * PS 2 dopisane 24 lipca 2011r. Internet wciąż mnie zaskakuje. Okazało się przed chwilą, że to, o czym pisałem powyżej i co działo się zaledwie parę godzin temu, można już obejrzeć. Dusia Staroniewicz, która odnalazła nagrania z wczorajszego koncertu, mój występ skomentowała na Facebooku w następujący sposób: Za każdym razem jak słucham Waldka znowu jestem zaczarowana. I zawsze prosiłam Cię na Salonach abyś zaśpiewał ? Ptakom na drzewach?. I zawsze mogłam słuchać od nowa od nowa Twoje poetyckie piosenki. Dusia Dzięki Dusiu, ani krzty nie przesadzę, gdy zrewanżuję się pisząc, że Twojego koncertu słuchałem równie zaczarowany. Mój występ, a także Dusi i innych artystów ( materiał nie montowany) zobaczyć można pod adresem: http://www.popler.tv/Winda/31254#31254 NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 10

Jagoda i Wojtek

2011-07-23 13:02:49
Waldku, będziemy, choćby padało. Do zobaczenia i usłyszenia:).
Jagoda i Wojtek

Paweł Wroński

2011-07-23 13:05:37
Szkoda, że jestem tak daleko od Trójmiasta. Życzę powodzenia. Paweł

Agatka

2011-07-24 09:28:27
Bardzo to ładne, że we "Wrzeszczańskich Lasach" zorganizowano "Łagodne Spotkania Muzyczne".
Sympatyczna impreza, aż się chce tam być i razem z Wami się bawić :) Pozdrawiamy wspaniałych wykonawców.
Jacek i Agatka

donar

2011-07-24 22:29:56
Bardzo fajny link podałeś.Popatrzyłem,posłuchałem wczorajszych występów a potem popodglądałem na żywo wydarzenia dzisiejsze na scenie Teatru Leśnego.Fantastyczne wrażenia.Obejrzałem laureatów,potem posłuchałem zaproszonych gości.Nahorny jeszcze gra.Dzięki Walduś!

Waldemar Chyliński

2011-07-25 09:55:57
Pozwalam sobie przenieść poniżej część komentarzy z Facebooka umieszczonych pod retransmisją mojego występu w Teatrze Leśnym:

Wojtek Kulpinski: no przeciez to jest to i tak byc musi , trzymaj sie ! pozdrawiam!

Elwira Iwaszczyszyn: Bardzo przyjemnie się słucha, pozdrawiamy Waldku :) Gratulacje

Leszek Berger: dobry rocznik - Waldek, Jarek Nohavica i nizej podpisany naturalnie tez ;) podziw i serdecznosci


Alicja July: serdecznosci


Waldemar Chyliński: dziękuję:)


Małgorzata Nowak: Tej łagodności trochę mi brakowało,bo ostatnio życie mnie nie rozpieszcza. Dziekuję ;)


Staszek Wawrykiewicz: Waldku, jesteś wielki!!! Chapeax bas! Dopiero teraz na spokojnie sobie to odsłuchuję i twe teksty są zajebiste! Wielkie dzięki.

Waldemar Chyliński: Przesadzasz Stasiu, ale jakoś mi to nie przeszkadza:). Dzięki.

Staszek Wawrykiewicz: Wcale nie przesadzam! Odwaliłeś najbardziej spójny set na tym koncercie, i już! ;-)


Sławomir Tychek: Dzięki Waldziu za usłyszenie Ciebie :)


Kasia Byks: Waldku, dlaczego Ty częściej nie występujesz, nie śpiewasz dla nas swoich piosenek? Takie to ładne i potrzebne... Pozdrawiam

Krzysztof

2011-07-25 16:38:49
Waldku.
Niestety nie mogliśmy być na Twoim koncercie (wygrał zjazd z okazji 90-lat Cioci), ale dzięki linkowi odsłuchaliśmy Twój koncert. Bardzo fajnie.Gratulujemy.
Ela i Krzysztof

Marek

2011-07-25 17:45:47
Waldeczku, trawestując mistrza Wajdę - zagrałeś mi to pięknie. A Asi moja wersja i tak się bardziej od tulipaniej podoba! I mnie też. Taki ze mnie kabotyn.

Waldemar Chyliński

2011-07-25 19:37:03
Do Marka
Serdecznie Ci Marku dziękuję i jednocześnie wyjaśniam innym czytelnikom, że chodzi o piosenkę "Liryk na jesień", którą zaśpiewałem w koncercie i śpiewam na co dzień do Marka Prusakowskiego muzyki. Ja lubię obie wersje, ale me serce jest przy tej muzyce, którą Ty, Marku napisałeś.

AS

2011-07-27 21:41:05
No,no kolego brawo jestem zachwycona Twoim występem, a szczególnie jego końcówką. Gratuluję. AS

Waldemar Chyliński

2011-07-27 23:00:40
Do AS
Dziękuję koleżanko:).No, no...

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)