18 lutego, 2012

Talerzyk

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 16:27

          Każdy z nas ma sentyment do miejsc, w których spędził ważne i niezapomniane chwile. Ten sentyment tkwi w nas i budzi się zawsze, gdy naszą pamięć coś poruszy. Najczęściej pamięć poruszają odnalezione i prawie zapomniane przedmioty. Wzruszyliśmy się ostatnio w domu wyciągając z szafy talerzyki do ciasta.
Gdy byłem mały, moja babcia na mój upór "niejadka" kaszek na mleku sposób miała taki, że kaszkę wlewała do talerza, który na dnie miał obrazkową historię. Zawsze byłem ciekawy, jaki obrazek wyłoni się, gdy kaszkę z talerza zjem. Talerzy babcia miała sześć i różnych obrazków było sześć. Ponieważ u babci nocowałem rzadko, to te sześć obrazków starczało na rok. Choć minęło sporo czasu, nadal nie lubię kaszek na mleku. Dałbym się jednak skusić na ten mleczny "przysmak", gdyby mi ktoś podał go w jednym z tamtych talerzy, talerzy z mojego dzieciństwa. Asia ma podobne wspomnienia. W jej dzieciństwie talerze i talerzyki także odegrały rolę. Kilka talerzyków i ról się zachowało.

talerzyk1

         Parę lat temu Asia odziedziczyła po babci ze Śremu zdekompletowany, deserowy serwis stołowy. Choć trochę poobijany, wciąż wygląda pięknie. Wzrusza duży talerz - liść i kilka małych liści - talerzy, jak je na wiosnę postawić na stole. Za każdym razem, gdy z dużego liścia na małe listki nakładamy ciasto z truskawkami stajemy się mieszkańcami ciepłej, leśnej polany. Przy takich okazjach Asia znowu ma kokardy na głowie i rumieńce na policzkach. Znowu czuje troskliwą obecność babci Marii i dziadka Brunona. Widzi jak ciocia Felicja nalewa herbatę i polewa śmietaną truskawki na cieście. Słyszy, jak zegar uderza pięć razy, a to znak, że przyszedł czas na podwieczorek.
I w ten oto sposób mała część Asi pamięci ma piękny kształt liścia i kolor zielony. Podróż w czasie jest możliwa za każdym spojrzeniem na talerzyk. Szczególnie piękna jest ta podróż na przednówku. Za miesiąc wiosna.

NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 1

Mirka

2012-02-20 16:13:09
Ależ ładny ten talerzyk. Prawdziwie wiosenny. Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)