21 lipca, 2012

Urodziny Bazuny

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 14:12
        Wspominałem w poprzednim wpisie, że gościłem na jubileuszowej, czterdziestej Bazunie, która w tym roku swą wędrującą scenę rozstawiła w Przywidzu, niedaleko Gdańska.

Niewtajemniczonym wyjaśniam, że Bazuna to Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej. Taka formuła pozwala na dowolne rozszerzanie pojęcia, które kiedyś zwało się piosenką turystyczną. I bardzo dobrze, bo śpiewanie przez czterdzieści lat o urokach przemieszczania się z punktu A do punktu B znudziłoby się i

impreza mogłaby przepaść, a tak jest, żyje i co roku pięknie kwitnie. No, a poza tym, czy chcemy, czy nie, wciąż wędrujemy, bo jak ktoś kiedyś napisał - wędrówką wieczną życie jest. Skoro tak, to podczas tej wędrówki śpiewać trzeba o wszystkim, co w głowie siedzi. Śpiewa się więc o tym, co cieszy, boli, śmieszy i zdumiewa, a także o tym, co uwiera, kręci, podnieca i przestrasza. Ubrani niezobowiązująco, i tak też się czujący, możemy dzięki Bazunie uczestniczyć w corocznej celebrze melodyjnych dźwięków połączonych (czasami nawet w misterny sposób) ze słowami banalnymi bądź nie, jednak prawie zawsze bardzo smacznymi.
 
        W tym roku, z racji jubileuszu, stare, ale jare, spotkało się z młodym, rześkim i obiecującym. Właśnie takim był spontaniczny i energetyczny zespół Nie Po Drodze, który śpiewał (i to jak!) nawet pogańskie pieśni.

Nie po drodze


Słuchałem Nie Po Drodze z otwartymi szeroko uszami i czułem, że są dla Bazuny ożywczą transfuzją świeżej muzycznej krwi.
        Niestety, z racji przemiłego stanu "dziadostwa", jaki mnie dopadł, musiałem po kilkunastu godzinach i dwóch swoich występach, wrócić do Gdyni, by przywitać się z wnuczką Igą.
Niemniej z przyjemnością wspominam spotkanie z przyjaciółmi, których czasem nie widziałem całe wieki. Wśród wielu, wielu pięknych, czterdziestoletnich bazunowiczów miło było widzieć Mufkę, legendarnego barda tej sceny. 

Mufka Jan Błyszczak

Nie zliczę ileż to razy w życiu śpiewałem "Jezioro", moją ulubioną piosenkę autorstwa Jana Mufki Błyszczaka.

        Z równie wielką przyjemnością słuchałem bardzo rzadko występującego w roli śpiewającego kompozytora - Marka Prusakowskiego.

Marek Prusakowski

Ze wzruszeniem spotkałem się z legendarnym zespołem BOOM.

BOOM

        Oczywiście bardzo uważnie wysłuchałem też występu zespołu Zbyszka Szukalskiego - Wolny Przedział. Jestem autorsko związany z tym zespołem, to i nie ma się czemu dziwić, że uwagę miałem wzmożoną. Ładnie zaśpiewali.


Wolny Przedział

        Słyszeć i widzieć Staszka Wawrykiewicza na scenie, to zawsze jest niezwykłe przeżycie. Tak też było i tym razem, gdy Stasiu znowu prosił "...wolniej, wolniej wstrzymaj konia..."

Staszek Wawrykiewicz

        Tuż przed moim drugim koncertem i wyjazdem do domu na Bazunie pojawiła się Ela Adamiak. Kiedyś, dawno, dawno temu napisaliśmy wiele udanych piosenek, które z rozrzewnieniem wspominam do dzisiaj.
          Nie wiem, czy Ela choć jedną z  naszych piosenek zaśpiewała podczas swojego występu na Bazunie, ale wiem, że było mi bardzo miło posiedzieć z Elą i Wackiem Juszczyszynem (Wolna Grupa Bukowina) na trawie i pogawędzić o ważnych i nieważnych sprawach.

Wacek Juszczyszyn i Elżbieta Adamiak
 
        I tak minęła Bazunie i mnie kolejna rocznica. Całe szczęście, że piosenki się nie starzeją, co zobaczyłem, zrozumiałem i odczułem podczas swoich występów w Przywidzu.        Życzę Bazunie, sobie i wszystkim, którzy czytają te słowa, kolejnej, pięknej i owocnej czterdziestki.

        Jutro ruszam na tygodniowy, wymarzony rejs, po moich ukochanych jeziorach zachodnich Mazur , więc - do zobaczenia, przeczytania i usłyszenia. Ahoj!


NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 11

Maryla R-b

2012-07-21 16:08:45
Jezioro :))) śpiewało się razy parę B)

Bogusław Jackowski

2012-07-21 16:09:37
Staremu ale jaremu -- dobrych wiatrów, cokolwiek "wiatrów" miałoby znaczyć. :)

Dariusz Eksanow

2012-07-21 17:11:28
Fajne zdjecia...Dzieki za opis,rzadka sprawa na FB.,...

Marek

2012-08-18 22:39:16
Dla mnie najważniejszy moment tegorocznej Bazuny to Pana koncert.Było bardzo wielu "wiekowych" wykonawców ale zasłuchałem się w te znane piosenki po uszy. Miałem wrażenie że słucham...Nohavicy !
Było kameralnie,z dużym taktem,wielką klasą.
Dziękuję za te niezwykłe chwile.

Waldek Chyliński

2012-08-19 09:35:29
Wszystkim za serdeczne słowa bardzo dziękuję. Porównanie z Nohavicą jest oczywiście wyróżniające i bardzo miłe, ale wynika chyba tylko z pewnego mojego fizycznego podobieństwa do barda z Czech, które ostatnimi czasy wielu zauważa. Niemniej, dzięki.

Marek

2012-08-19 17:13:54
Oczywiście że fizyczne podobieństwo rzuca się w oczy ale miałem na myśli to niezwykłe "wtopienie" się w klimat pańskich piosenek.Nohavica wciąga bez reszty w swój muzyczny świat,każdy koncert to duchowe misterium.
Słuchałem Pana pierwszy raz na żywo i właśnie tak się czułem.Nie było tłumu obok,nie przeszkadzała mało kameralna scena ale dla mnie był to absolutnie wyjątkowy osobisty kontakt.
Jeszcze raz dziękuję !

Waldek Chyliński

2012-08-19 18:42:26
Do Pana Marka
Bardzo dziękuję:).

konstantynowicz Wiesław

2012-12-26 22:33:04
Janek Błyszczak jesli mozesz to odpowiedz jak mogę się z tobą skątaktować ,kolega z klasy podstawowej Jastrowie rok 1967 klasa B Wiesław Konstantyn- sprostowalem nazwisko obecnie Konstantynowicz mój adres emejlowy;stracznoopole@wp.pl mój numer telefo.kom 691714032 z powazaniem.

Wiesiek Konstantynowicz

2013-08-07 20:12:48
Janek czemu się nie odzywasz czyżbyś niemiał na czym odpowiedziedz lub zapomniałeś odpisz Wiesiek Konstantynowicz przed sprostowaniem nazwiska Konstantyn pamientarz byłem z Wałcza

Waldek Chyliński

2013-08-07 23:46:48
Do Wieśka Konstantynowicza.
Janek "Mufka" Błyszczak pewnie tu zbyt często nie zagląda, więc może nie zauważył do siebie korespondencji. Radzę wejść na stronę Bazuny: www.bazuna.art.pl i napisać prośbę o przysłanie aktualnych namiarów na Mufkę. Pozdrawiam. Waldek

konstantynowicz Wiesław

2014-02-06 23:31:04
Dziękuję za odpowiedz postaram się o kontakt z Jankiem jak zostałem poinformowany , jeszcze raz dziękuje za informację. Pozdrawiam Konstantynowicz.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)