23 grudnia, 2014

Życzeń wielka moc...

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 23:56
          Święta Bożego Narodzenia od dzieciństwa były dla mnie świętami zapachów. Śnieg zasypywał miejski nieporządek, mróz ścinał cuchnące kałuże i wtedy klatka schodowa w naszej starej kamienicy zaczynała pachnieć świeżością. W całym domu unosił się zapach mytych podłóg i okien, zapach wykrochmalonego obrusa i wyprasowanych firan. Pod wieczór zapachy pieczonych ciast i wędlin zaczynały się mieszać z zapachem ubieranej choinki. Gdy mama z szafy wyjmowała pomarańcze, czułem, że nadszedł czas świąt.          Dzisiaj tamtych zapachów już nie ma. Pomarańcze nie pachną wyjątkowością, podłogi szarym mydłem, a obrusy krochmalem. Nie mieszkam już w starej kamienicy, śniegu w ostatnich latach jak na lekarstwo, a z pieczeniem... któż to by sobie tym głowę zawracał. Nawet choinka traci zapach przy tych wszystkich środkach i detergentach do szyb, do podłóg, do mebli, do prania. I tylko jeden zapach wciąż się powtarza - zapach oczekiwania.          Oczekiwanie pachnie nadzieją, więc wszystkim życzę pięknej, pachnącej nadziei, która na pewno się spełni. Trzeba tylko wierzyć i pamiętać o tych, którzy też wierzą, że im się los odmieni na lepsze. Pamiętajmy o sobie nie tylko przy choince. Wszystkiego dobrego.
          Do życzeń dołączam pastorałkę, którą napisałem kiedyś ze ś.p. Zbyszkiem Rojkiem dla naszego zespołu. Kilka lat temu Zbyszek nagrał ją jeszcze raz, a wczoraj Marysia z Poznania ubrała nasza kolędę w obrazy. Niech ta piosenka przypomina nam, że w życzeniach zaklęta jest wielka moc.

NOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 3

Anka

2014-12-28 14:16:31
Bardzo piękny artykuł. Do takich tradycji, klimatu Świąt warto zawsze wracać. Uczyć kolejne pokolenia dzieci, ile tu ciepła, serdeczności..
Pastorałka cudowna. Życzę, by ta magia prawdziwa Świąt była obecna w przyszłym roku. Dziękuję za ten mądry, artykuł, zapisany sercem Gospodarza.

Szczepan

2015-01-01 13:20:18
Zaiste zapachy zwłaszcza ten od pasty do podłóg, a zaraz potem zielonej
choinki. Pozdrawiamy Cię bardzo serdecznie całą naszą rodziną, bo
takich Ludzi jak Ty bardzo nam potrzeba (mimo różnic). Ja Tobie jeszcze dodam życzenie błogosławieństwa od Szefa.
Szczepan

Waldek

2015-01-01 13:22:48
Serdecznie dziękuję za wszystkie dobre słowa i życzę wspaniałego 2015 roku. Dobroci, pogodności i serdeczności.

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)