07 grudnia, 2006

Zdzira

Codzienności - Waldemar Chyliński @ 23:28
          Wczoraj miałem szczęśliwy dzień. Ot, po prostu - dobry dzień. Dzień dobrych chwil i dobrych wiadomości. Dla takich dni biegam czasem tygodniami po ścieżce wokół codzienności klombu. Wyszła płyta. Czwartego grudnia wyszła płyta "Gitarą i Piórem 3 ". Płytę wydała radiowa "Trójka", a "skomponował" ją Janusz Deblessem. O tym, że na płycie znajdzie się piosenka, którą z Grzegorzem Marchowskim napisałem dla jego córki Magdy, a którą zaaranżował i nagrał Wacek Juszczyszyn z "Wolnej Grupy Bukowina" ( jest w na mojej stronie w Piosenkach - Nagraniach ) pt. "Szczególnie przytulnie", wiedziałem już od jakiegoś czasu. Wczoraj jednak, w internecie, naocznie przekonałem się jak płyta wygląda i kto tam, prócz Magdy, śpiewa. Uhmmm... Same znakomitości, a Magdy piosenka wśród nich... jako trzecia. Jakie to ważne miejsce na płycie uświadomił mi niedawno Andrzej Donarski z "MR. ZOOB", gdyśmy układali kolejność piosenek na jego płytę. Ponoć " pozycja trzecia", wśród przypadkowych słuchaczy, rozstrzyga o tym czy słuchać dalej czy nie. Nie mam pojęcia czy Janusz zna tę teorię, ale jeśli nawet przypadkowo " Szczególnie przytulnie" umieścił na pozycji "trzeciej", to świetnie, bo to miluchna piosenka i pozytywna, a jak wiadomo... "trójka" rozstrzyga... Czuję, że płyta będzie miała powodzenie. Oby.
          A wieczorem Biblioteka na Żabiance ( to dzielnica Gdańska ) zaprosiła mnie bym był kimś w rodzaju gospodarza na wieczorze autorskim poetki Bożeny Ptak. Nie mnie oceniać jak mi poszło, ale chyba wywiązałem się jakoś z tego zadania, bo do domu wróciłem cały. Bożena mnie nie zabiła.

ptak.jpg

          Bożena to poetka, tekściarka, nauczycielka, żona, no i matka. Z moich wiadomości wynika, że we wszystkich tych rolach czuje się znakomicie. Wczorajszy wieczór odbył się z okazji wydania Jej szóstego tomiku wierszy. Biblioteka zaprosiła mnie zapewne z tego powodu, żem z Biblioteką zaprzyjaźniony, ale też i dlatego, że z Bożeną także w przyjaźni żyję. Z Ptak Bożeną znamy się od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Boże, jak to brzmi - ubiegłego wieku. Spotkaliśmy się w gdańskim Kole Młodych ZLP. Mieliśmy wtedy po dwadzieścia kilka lat i pisaliśmy wiersze. Kiedyś w odpowiedzi na wiersz Bożeny napisałem piosenkę pt. "Odpowiedź poetce Bożenie Ptak", która zaczynała się od słów ... Bez wojny wódkę pijemy... . Potem przyszła wojna w płaszczu Stanu Wojennego i wszystko się pozmieniało, chociaż refren mojej piosenki cały czas był i jest aktualny - " A jednak nie przeminiemy tak sobie / Chociażby w naszych nekrologach puste słowo stało przy pustym słowie...". Potem żyliśmy biednie i bogato, nudno i atrakcyjnie, z przygodami i bez przygód i teraz... spotkaliśmy się wczoraj i okazało się, że mamy ponad pięćdziesiąt lat ( Bożena miała wczoraj urodziny ) i nadal piszemy wiersze. Książka Bożeny ma tytuł "Niebezpieczny azyl" i zawiera w sobie rewelacyjnie piękne wiersze. Gorąco ją wszystkim polecam cytując jeden z nich pt. "Fraszka urodzinowa": Zdzira / wygląda jakby z księżyca zdjęta /oczka w pończochach / pomięta sukienka / gały na obcych chłopów wybałusza / wrogowie szepczą / że to moja dusza Cała Bożena... na zdjęciach i ja cały... szczęśliwy. Obok Bożeny stoi Pani Beata - szefowa żabiańskiej Biblioteki.

ptak_fan.jpgNOWSZE WPISYSTARSZE WPISY
KOMENTARZE: 4

BiR

2006-12-08 21:12:33
byłam ciekawa co to za "zdzira" wiec siedze i czytam, a gdzie zdjęcia z biblioteki ? pozdrawiam

Waldemar Chyliński

2006-12-08 21:59:15
Do BiR

Ă? Zdziry na zdjęciach nie ma. Dusza na moichĂ? zdjęciach nie wychodzi. A zdjęcia z Biblioteki bĂ??dĂ??.

BiR

2006-12-11 20:47:18
No, no fotograf ze mnie kiepski i nie powinnam się wypowiadać ale zdjęcia jakby opowiedziańy...., poprosu "źywa " sytuacja, podziwiam,
BiR :)

Waldemar Chyliński

2006-12-11 21:22:52
Do BiR
Jak to w bibliotece. Podziw pożądany. A ja już jestem taki \"dobry\" fotograf, że wkrótce sam sobie zrobię zdjęcie iĂ? zachwycĂ?? świat iĂ? sam się zachwycĂ??.:))

Dodaj odpowiedĽ:

Podpis (wymagane)
E-mail (nie zostanie upubliczniony)
Strona internetowa
Zmień obrazek
Kod z obrazka (wymagane)